Čínský disident Liou Siao-po s manželkou | foto: AP

Čína soudí prominentního disidenta, kterého inspirovala česká Charta 77

  • 20
V přísně střežené budově pekingského soudu začal proces se známým obhájcem lidských práv v Číně Liou Siao-poem. Disident čelí obvinění z rozvracení státu a hrozí mu až patnáct let vězení. EU i USA žádají jeho okamžité propuštění. Peking to označil za vměšování do vnitřních záležitostí.

Podle pozorovatelů v den začátku soudu úřady přesně předvedly, jak vypadá soudnictví v čínském stylu. Zahraniční diplomaté nemohli do budovy soudu vstoupit, s odůvodněním, že pro ně není dost židlí. K soudu se nedostala ani Liouova manželka.

Tříhodinové stání tak probíhalo téměř bez "narušitelů". Prokuratura Lioua viní z toho, že se zveřejněním kritiky vládnoucí komunistické strany a spoluautorstvím Charty 08, která se přímo inspiruje českou Chartou 77, dopustil rozvracení státu. Dokument žádá svobodu vyjadřování a dodržování lidských práv v Číně.

Čínské disidenty inspirovala Charta 77

Liou se u soudu doznal k tomu, že patří k iniciátorům manifestu. "Zdůraznil ale, že tím neporušil žádné zákony," přiblížil dění v soudní síni advokát Mo Šao-pching, jehož dva kolegové Lioua v procesu hájí. Právník totiž také patří k signatářům Charty 08, takže disidenta nesmí před soudem zastupovat.

Budovu soudu, kde probíhal proces s Liou Sio-paoem, střeží policisté. (23. listopadu 2009)

Budovu soudu, kde probíhal proces s Liou Siao-poem, střeží policisté. (23. listopadu 2009)

Podle manželky se Liou hodlá proti obvinění bránit, ale neplánuje odvolání proti případnému trestu. "Takové vládě, která nedodržuje žádné principy, není co sdělit," řekla Liou Sia, která viděla manžela naposledy v březnu, kdy jim policie umožnila krátké setkání.

Před soudní budovou nebyla sama. Shromáždili se tu novináři, protestující a zaměstnanci zahraničních ambasád. "Podporujeme Lioua na sto procent. Hovoří za nás za všechny obyčejné lidi," řekl jeden ze signatářů Charty 08.

Proces schválně naplánovaný na Vánoce

Ve chvíli, kdy začal provolávat "Svoboda navždy, demokracie navždy", mu policie zabavila transparent. Blogeři údajně dostali varování, aby se nepokoušeli o případu na internetu psát.

Zástupce amerického velvyslanectví Gregory May přečetl prohlášení, v němž Spojené státy vyjadřují znepokojení nad procesem s Liouem a žádají o jeho propuštění.

"Proces byl načasován na největší svátky západního světa, na dobu, kdy mu sdělovací prostředky nebudou věnovat velkou pozornost," řekla zástupkyně newyorské skupiny Human Rights in China Sharon Homová. Podle obhájce by rozsudek mohl padnout v pátek.

PŘÍPAD ČÍNSKÉHO DISIDENTA

- Liouovi bude příští pondělí 54 let. Je spisovatelem, čestným předsedou čínského PEN-klubu a univerzitním profesorem. Liou byl už 20 měsíců vězněn po potlačení demokratického hnutí na náměstí Tchien-an-men v roce 1989.
- Za Chartu 08 byl zatčen loni, když se organizátorům podařilo získat několik set podpisů a chtěli dokument zveřejnit. Žádný jiný signatář zatčen nebyl.
- Pozorovatelé se domnívají, že Liou má jen malou šanci uniknout vězení. Peking bude podle nich chtít učinit z procesu exemplární případ, ale vyhne se dalšímu spornému zatýkání.

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue