Čína slaví Den osvobození nevolníků, v Indii se strhly protesty Tibeťanů (28. března 2009)

Čína slaví Den osvobození nevolníků, v Indii se strhly protesty Tibeťanů (28. března 2009) | foto: Profimedia.cz

Čína slaví den porážky Tibetu, dalajlama to považuje za provokaci

  • 11
Čína si dnes připomíná padesát let ode dne, kdy "zkrotila" Tibet. Od letoška vyhlásila 28. březen novým oficiálním svátkem, Dnem osvobození nevolníků. Tibetská exilová vláda to považuje za urážku a v ulicích Indie, kde vláda pobývá, zavládly protičínské protesty.

Exilová vláda tibetského duchovního vůdce dalajlamy označila svátek za provokativní a urážející. "Tento den se pro Tibeťany po celém světě stane dnem smutku," uvádí se na vládním webu.

Peking tvrdí, že před půl stoletím obyvatele Tibetu osvobodil ze středověkého otrokářství a přinesl jim prosperitu. Třináctitisícovému shromáždění před palácem v tibetské metropoli Lhase to během pečlivě secvičené ceremonie řekl regionální šéf komunistické strany Čang Čching-li.

Čína slaví Den osvobození nevolníků (28. března 2009)

"Jakékoli pokusy odtrhnout Tibet od Číny jsou přede odsouzeny k nezdaru. Nebe nad Tibetem bude vždy jasně modré a pět rudých hvězd čínské vlajky nad něm vždy bude vlát," řekl davu Tibeťanů sedících v úhledných řadách během 75minutového projevu, který v přímém přenosu odvysílala státní televize.

Tvrzení Pekingu o "temné" feudální minulosti Tibetu je podle exilové vlády nehorázné a skutečnosti překrucuje.

Čína slaví Den osvobození nevolníků, v Indii se strhly protesty Tibeťanů (28. března 2009)

V severoindické Dharamsále, kde tibetská vláda sídlí, stovky Tibeťanů uspořádaly pouliční protesty proti nadvládě Pekingu. Jejich účastníci nesli tibetské vlajky a skandovali hesla jako "Dost bylo 50 let týrání!" Někteří z nich měli šátky s nápisem Svobodu Tibetu! Tibeťané protestovali také v nepálském Káthmándú.

Protičínské protesty Tibeťanů v Nepálu (28. března 2009)

Ačkoliv čínské úřady v Tibetu v uplynulých letech investovaly hodně peněz, Tibeťané jejich přínos nepociťují. Kritici tvrdí, že peníze pomohly především příslušníkům nejpočetnějšího čínského etnika Chan, kteří se sem v hojném počtu nastěhovali, uvedla ČTK.

čtěte: Proč jsou vztahy s Čínou stále na bodu mrazu?

Po invazi čínských sil do Tibetu v roce 1949 následovala snaha přeměnit buddhistický feudální řád oblasti v socialistickou společnost. V březnu 1959 Tibeťané povstali a pokusili se čínské vetřelce vyhnat. Po dvaceti dnech bylo povstání potlačeno a tibetský duchovní vůdce dalajlama uprchl do exilu. Během nepokojů zemřelo na 80 tisíc lidí.

Čína slaví Den osvobození nevolníků, v Indii se strhly protesty Tibeťanů (28. března 2009)

Krvavé potlačení protestů si Tibeťané připomínají každý rok 10. března. Loňské vzpomínkové akce přerostly v největší protičínské bouře za poslední desetiletí. Podle neoficiálních informací až dvě stovky lidí při loňských nepokojích zemřely a osud tisíce lidí není dodnes znám. - čtěte Rok od tibetských bouří drží Čína prst na spoušti

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue