Mapka charakterizující Švédsko.

Mapka charakterizující Švédsko. | foto: Sweden.cn

Švédsko má masové koule, Švýcarsko hodinky, vysvětluje kampaň Číňanům

  • 28
Švédsko a Švýcarsko rozjely kampaň, ve které se snaží Číňanům vysvětlit, že jsou dva různé státy. V čínštině totiž začínají stejným znakem a místní si je často pletou. Státy vytvořily mapy, ve kterých názorně ilustrují, že Švýcarsko, to jsou hodinky a čokoláda, kdežto ve Švédsku mají hledat masové kuličky či losy.

Na čínských webech jako je například Sweden.cn se začala objevovat kampaň, která vysvětluje rozdíly mezi Švýcarskem, v čínštině Ruishi, a Švédskem, v čínštině Ruidian. První znak je stejný a proto si Číňané tyto země často pletou.

Znázorněno je to už v logu kampaně Víš jaký je rozdíl mezi Švédskem a Švýcarskem? Švédsko je modrá část znaku, Švýcarsko červená. Informoval o tom server The Times.

Další rozdíly jsou vidět v mapkách, kde jsou zakresleny věci charakteristické pro danou zemi. Ve Švédsku jsou například Vikingové, svatby homosexuálů či zrzavá copatá holčička známá po celém světě jako Pipi dlouhá punčocha.

Ve Švýcarsku zase září zlaté cihličky, pytel peněz, sýry s dírami či tenista Roger Federer. 

Mapka Švýcarska

Číňané to berou tak, že obě země jsou nezávislé a v obou se dá lyžovat, vysvětluje postoje obyvatel světové ekonomické velmoci švédské velvyslanectví. Švédské úřady se chtějí ujistit, že potenciální čínští turisté či investoři neskončí u špatného "švédského stolu" a nebudou chtít diskrétně uložit peníze místo nákupu volva.

Kampaň začala už v září v Šanghaji. Zahájení se zúčastnilo asi 90 lidí, většinou čínských novinářů. Dostali podrobné vysvětlení, v čem se země liší a že si je nesmějí plést. Zapojit do akce mohou všichni Číňané.

Jak humorně vyjádřit rozdíl mezi Švýcarskem a Švédskem můžou ve formě blogu, komiksu, fotografie či krátkého filmu posílat až do 20. listopadu. Nejlepší tři díla budou oceněna a vítěz obdrží dvanáctidenní zájezd do obou zemí. Jedinečnost každého státu pak pozná na vlastní kůži.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video