(ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Český velvyslanec byl v Pekingu kvůli dalajlámovi na koberečku

  • 599
Čínské ministerstvo zahraničí si pozvalo k pohovoru českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Důvodem bylo „znepokojení“ nad návštěvou dalajlámy v Česku. Schůzka, na kterou upozornil server Aktuálně.cz, se uskutečnila 18. října, ještě před tím, než dalajlámu přijal ministr kultury Daniel Herman.

Schůzku iDNES.cz potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Číňany znepokojila jak návštěva dalajlámy, tak to, že se má setkat s některými členy české vlády. „Zdůraznila vysokou citlivost otázky územní celistvosti, v jejímž kontextu na celou záležitost pohlíží, připomněla strategické partnerství obou zemí a vyzvala, aby nedošlo k žádnému setkání oficiálních představitelů a především členů vlády s dalajlámou,“ uvedla Lagronová.

Křišťálová Lupa 2016

Velvyslanec Kopecký čínskou stranu upozornil, že se jedná o soukromou návštěvu dalajlámy v Česku a soukromý program členů vlády. „To vše s odkazem na náš pluralitní systém, který musí být respektován a který musí čínská strana pochopit,“ řekla mluvčí.

Kopecký také reagoval na hrozbu Číňanů. Ti uvedli, že by v případě zpochybnění celistvosti „museli reagovat s možným nepříznivým dopadem na rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci.“

Podle ministerstva zahraničí velvyslanec Číňany ujistil, že Česko respektuje svrchovanost a územní celistvost Čínské lidové republiky. „Dále potvrdil, že Česká republika si je vědoma důležitosti tibetské otázky a podporuje dialog mezi centrální administrativou a tibetskou komunitou,“ dodala mluvčí Lagronová.

Návštěva dalajlámy a jeho setkání s ministrem kultury vyvolalo celou řadu reakcí i v Česku. Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Sněmovny Jan Hamáček vydali společné prohlášení, kde se od „osobní aktivity“ Hermana distancovali. Ujistili v něm Čínu, že Tibet je její součástí (více o prohlášení ústavních činitelů zde).

Sobotka ve čtvrtek při příjezdu na summit EU v Bruselu novinářům zopakoval, že na onom vyjádření nevidí nic špatného. „Naopak si myslím, že to je dobře,“ uvedl. S čínskou velvyslankyní se na rozdíl od jiných státníků prý nesetkal, její aktivitě se nicméně nediví. „Obecně lze konstatovat, že kamkoli přijede dalajlama, tak čínská ambasáda je v pohotovosti a je velmi aktivní. Pravděpodobně se to dotýkalo i České republiky,“ doplnil premiér.

Hermana se naopak zastal jeho kolega z vlády, ministr financí Andrej Babiš. V reakci na postoj vedení země se s dalajlámou následně setkalo padesát poslanců a senátorů, vysoké školy na protest vyvěsily tibetské vlajky (více o reakci na kritizované prohlášení čtěte zde).

Vyjádření premiéra Sobotky pro novináře po příjezdu na summit EU v Bruselu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video