Čínská lidová armáda střeží dva dny po masakru na Tchien-an-men hlavní přístupové cesty na náměstí

Čínská lidová armáda střeží dva dny po masakru na Tchien-an-men hlavní přístupové cesty na náměstí | foto: Profimedia.cz

Čína se poprvé pokusila tajně odškodnit pozůstalé obětí z Tchien-an-men

  • 37
Čínské úřady se potichu pokusily odškodnit jednu z pozůstalých po oběti masakru na náměstí Nebeského klidu v centru Pekingu, kde před 22 lety tanky rozjezdily stovky lidí, kteří volali po demokratizaci režimu. Pozůstalí pomoc odmítli, protože nebyla spojená s omluvou.

Policie se sešla s pozůstalými jedné oběti masakru opakovaně v únoru a dubnu. "Hovořili jen o tom, kolik je třeba zaplatit, a zdůrazňovali, že chtějí odškodnit jen tento případ a ne všechny pozůstalé po obětech," píše se v dopisu skupiny Tchien-an-menské matky, jež pozůstalé sdružuje.

Celé setkání se odehrálo tajně a nepadla při něm ani zmínka o omluvě, veřejném vyšetření tehdejších událostí nebo oficiálním pojmenování viníků masakru, po kterém aktivisté volají už dlouhá léta. Podle britského listu The Guardian proto rodina odškodnění odmítla.

Tchien-an-menské matky nicméně i tento krok vítají. "Už šestnáct let žádáme vládu o dialog, ale kabinet nás ignoruje," píše se v dopisu, který organizace vyvěšuje na svém webu vždy před výročím krveprolití. "Tento rok bylo mlčení konečně prolomeno," píše se dále v prohlášení.

Vláda události cenzuruje, nároky ale tiše uznává

Organizace nicméně vyzývá vládní kádry, ať s ní zahájí oficiální dialog a neposílají za sebe policejní prostředníky. Zároveň komunistické bossy žádá, ať už jednou provždy skončí soustavné sledování a popotahování členů organizace.

Čínský masakr

Masakrem na náměstí Nebeského klidu vyvrcholilo v noci z 3. na 4. června 1989 šest týdnů protestů za demokratizaci čínského komunistického režimu. Vláda poslala na náměstí kromě vojska i tanky a pozabíjela podle různých údajů až tři tisíce lidí. Tchien-an-menské matky zdokumentovaly smrt 203 lidí, mnoho obětí ale nebylo nikdy identifikováno.

Pokus o tajné odškodnění by podle analytiků mohl znamenat, že komunističtí papaláši zvolna mění svůj pohled na brutální potlačení protestů. Čína sice v minulých letech zmírnila svoji rétoriku, ale pokojný pokus o demokratizaci režimu stále označuje jako "kontrarevoluční povstání" (více o tajení masakru čtěte zde).

Hovořit o 22 let starých událostech je v Číně stále tabu a každá zmínka o nich je přísně cenzurovaná. Každý, kdo se jen pokusí masakr připomenout, riskuje vězení. Současné motivy vlády, která oficiálně o pokusech odškodnit pozůstalé zarytě mlčí, jsou proto zastřené tajemstvím.

A to obvzlášť v roce, kdy Peking proti disidentům v obavách z nákazy arabskými revolucemi spustil největší šikanu za poslední dvě dekády. "Pochybuji, že to povede k uznání odpovědnosti vlády, ale už pouhý fakt, že členové Tchien-an-menských matek nejsou ve vězení, je nevysloveným uznáním legitimity jejich nároků," vysvětlil Nicholas Bequelin z Human Rights Watch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video