Ilustrační snímek | foto: Reuters

Čína i USA přijaly klimatickou dohodu z Paříže. Má zpomalit oteplování

  • 96
Čínský parlament ratifikoval mezinárodní dohodu o klimatických změnách z Paříže. V sobotu ráno přijetí dokumentu oznámily také Spojené státy. Pařížská dohoda má zpomalit globální oteplování a zmírnit jeho důsledky. V Číně se chystá summit skupiny zemí G20, které jsou zodpovědné za 80 procent globálních emisí skleníkových plynů.

Čínský parlament dohodu ratifikoval den před zahájením summitu skupiny zemí G20 v čínskému městě Chang-čou. V sobotu ráno vydal Bílý dům oznámení, že pařížskou dohodu ratifikovaly také Spojené státy.

V čínském městě Chang-čou o tom mluvil americký prezident Barack Obama, který se bude účastnit summitu G20. „Tohle není boj, který by osamocená země, nehledě na její moc, mohla zvládnout sama. Jednoho dne to můžeme považovat za okamžik, kdy jsme se konečně rozhodli zachránit naši planetu,“ řekl. Čína a USA produkují v průměru 40 procent oxidu uhličitého ročně.

Kvůli oteplování se bude méně pracovat. Ekonomiky zpomalí, varuje OSN

„Naše odpověď na klimatické změny míří na budoucnost národa i celého lidstva,“ prohlásil Obamův čínský protějšek Si Ťin-pching.

Smlouva se stane závaznou, až ji ratifikuje 55 zemí produkujících nejméně 55 procent emisí skleníkových plynů. Před Čínou dohodu podle agentury Reuters ratifikovalo 23 zemí, jejichž souhrnný podíl na emisích však činí jen zhruba 1,1 procenta.

Česká republika podle mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové dohodu ratifikuje zřejmě v první polovině roku 2017. „Její návrh je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Pak půjde do vlády, a následně do Poslanecké sněmovny,“ sdělila. Český premiér Bohuslav Sobotka loni po schválení dohody uvedl, že je nutné zabránit tomu, aby změny klimatu negativně ovlivňovaly život příštích generací.

Skupina G20 je zodpovědná za zhruba 80 procent globálních emisí skleníkových plynů. Na Čínu připadá více než pětina emisí, na Spojené státy téměř 18 procent a na Rusko 7,5 procenta, píše agentura Reuters.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun je optimistický a očekává, že ke smlouvě do konce roku přistoupí dostatek států, aby se mohla stát závaznou. Zároveň ocenil USA i Čínu, že se spojily, aby dosáhly cíle, který je možné pokořit jen společnými silami. Pan po čínském a americkém prohlášení ohlásil, že v New Yorku za účasti světových představitelů uspořádá slavností ratifikační ceremoniál.

Čínský prezident Si Ťin-pching hovoří na obchodním summitu, který předchází setkání zemí G20.

Prezident Barack Obama přiletěl do Číny na jednání summitu zemí G20.

Základním cílem pařížské dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví pevné a závazné termíny pro omezování emisí. Někteří vědci tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí ke zmíněnému teplotnímu cíli nepostačí.

Podívejte se na animaci globálního oteplování v čase:

8. února 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video