Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper

Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper | foto: Profimedia.cz

Inženýr dodal Číňanům tajemství bezpilotních letadel, dostal šest let

  • 4
Američané se zuby nehty brání čínské průmyslové špionáži. Jednou z epizod této tiché války je i případ čínského inženýra, kterého soud v Newarku poslal na téměř šest let za mříže. S'-sing Liou podle obžaloby vyvezl do Šanghaje informace o amerických bezpilotních letounech a raketách.

O trestu pro Američana čínského původu se rozhodlo v pondělí, soud ho však shledal vinným už loni v září. Podle poroty se provinil celkem devíti zločiny, mimo jiné držením kradených obchodních tajemství, porušením zákona o kontrole exportu zbraní a lhaním federálním agentům.

Muž, který si v USA říkal Steve Liu, podle obžaloby ukradl svému zaměstnavateli, společnosti L-3 Communications Holdings, tisíce počítačových souborů obsahujících podrobnosti o vývoji naváděcích systémů pro rakety a bezpilotní letadla. Poté odletěl do Číny a o ukradených tajemstvích promluvil na několika konferencích. Pochopitelně bez vědomí a souhlasu svého zaměstnavatele.

Made in China?

Špionážní impérium chrlí zbraně nápadně podobné jiným

Prokurátor tvrdil, že Liu si tak do budoucnosti chtěl zajistit v Číně dobré pracovní místo. "Místo toho, aby si vysloužil čínská vyznamenání, dočkal se S'-sing Liou odpovídají odměny za ohrožování naší národní bezpečnosti: 70 měsíců ve vězení," komentoval verdikt podle webu stanice al-Džazíra státní žalobce Paul Fishman.

Špionážní velmoc

Čínský inženýr se nicméně hodlá proti rozsudku odvolat. "Doktor Liu udělal chybu, když měl ty složky ve svém počítači. Vždy jsme ale tvrdili, že to nebylo natolik vážné, aby to mohlo být hodnoceno jako zločin," prohlásil advokát odsouzeného James Tunick. "Zcela určitě neměl v úmyslu poškodit zájmy Spojených států," dodal.

Tunick původně pro svého klienta požadoval trest v trvání jednoho roku a jednoho dne. Do toho by se započetlo i šest měsíců, které už inženýr strávil ve vazbě. Liu pro společnost L-3 pracoval od března 2009 do listopadu 2010, kdy ho po návratu z Šanghaje zadrželi na letišti v Newarku agenti FBI a našli u něj počítač obsahující ukradené materiály.

Čínská průmyslová špionáž přestavuje pro Pentagon vážný problém. Například čínský bezpilotní vrtulník SVU 200 se nápadně podobá americkému stroji MQ-8 Fire Scout. To samé platí o bezpilotním zabijáku MQ-9 Reaper, jehož typické znaky můžeme najít i u  čínského stroje jménem Yi Long UAV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video