Muž se plaví po znečištěné řece Nanking. | foto: Reuters

Rakovinové vesnice existují, uznal Peking a plánuje zelenou pětiletku

  • 3
Mnoho čínských vesnic sužují stejné potíže: špinavé ovzduší, zamořená voda a stovky lidí umírajících na rakovinu. Sídlům, která takto zdevastovala léta bezohledného chování k životnímu prostředí, se říká "rakovinové vesnice". Komunistický režim teď poprvé přiznal, že skutečně existují.

Čínské úřady mnoho let vyháněly západní novináře z postižených oblastí. Nechtěly připustit, že v desítkách vesnic umírají vysoká procenta lidí na nádorová onemocnění, za něž může znečištěné životní prostředí. Až teď konečně oznámily: Taková místa jsou a znamenají problém.

"V uplynulé době způsobilo toxické znečištění mnoho přírodních katastrof. Zničilo vodní zdroje a vedlo k mnoha zdravotním i sociálním potížím, jakými jsou například rakovinové vesnice," stojí ve zprávě ministerstva životního prostředí, kterou citoval deník The Daily Telegraph.

Zamořené vesnice se nejčastěji nacházejí na východě země, která v posledních letech zažila rychlý hospodářský vzestup. 

Rozvoj těžkého průmyslu se zde krutě podepsal na životním prostředí, jehož ochranou se Číňané takřka nezabývali.

Z řek, do nichž továrny vypouštěly odpad, se staly stoky, znečištění postihlo spodní vody i půdu. Nemluvě o vzduchu, který obsahuje karcinogenní zplodiny.

Číňanům škodí také závislost na cigaretách

Environmentalisté před velkou hrozbou pro "novou" Čínu už několikrát varovali, proto teď chválí první krok vlády v boji proti nezodpovědnému ničení přírody. Pětiletý plán udává přísnější kontrolu nad toxickými chemikáliemi, vypouštěním emisí do ovzduší a důslednější snahu o potlačení výroby nebezpečných látek.

Poslední šance?

Číňané prodávají čistý vzduch v plechovkách

Rakovina se stala největším zabijákem současné Číny, kde na nádorová onemocnění zemře jeden ze čtyř obyvatel. Procenta nemocných se mohutně zvýšila právě v době tzv. hospodářského zázraku, kdy se sice země vyhoupla mezi největší ekonomiky světa, ale neřešila související negativní důsledky průmyslového boomu.

Experti navíc předpovídají, že vzhledem k znečištěnému ovzduší a závislosti Číňanů na cigaretách budou tato pochmurná čísla stoupat raketovou rychlostí.

Vláda dlouho odmítala přiznat, že za narůstající případy rakoviny může znečištěné životní prostředí a tradičně uváděla, že pro to nejsou jednoznačné vědecké důkazy. Až pod tíhou zhoršující se situace se tomuto tématu otevírá a musí ho vyřešit, aby mimo jiné dokázala udržet v zemi politickou stabilitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video