Centrum Lhasy (Ilustrační foto)

Centrum Lhasy (Ilustrační foto) | foto: Ladislav Kryzánek, MF DNES

Čína přitvrzuje v Tibetu, ke kopírce pouští jen s doklady a povolením

  • 42
Čínské úřady odhalily nové nebezpečí pro stabilitu v Tibetu - fotokopie. Při jejich pořizování tak lidé v metropoli Lhase musí nově předložit doklady a poskytnout své jméno a adresu. Povolení kopírovat navíc dostanou jen obyvatelé Lhasy.

Podle listu The New York Times začala nová pravidla platit okamžitě a všem, kteří v tibetské metropoli provozují kopírovací centra, bezpečnostní složky doručily nová pravidla.

AKTIVISTKA O NOVÝCH PRAVIDLECH

"Základním účelem je vyvolat strach v lidských srdcích," říká aktivistka Woeser. "V minulosti se úřady snažily kontrolovat obyčejné lidi. Postupně se ale zaměřily na intelektuály a snaží se kontrolovat myšlenky," dodala.

Podle nich musí každé kopírovací centrum získat povolení od vlády. Od svých klientů nově musí požadovat předložení občanek a také jméno a adresu. Kromě toho by měli prověřit kopírované dokumenty.

Úřady tvrdí, že přísná pravidla mají zamezit nelegálním aktivitám. Pravým důvodem je ale fakt, že vláda má i dva roky po krvavých nepokojích strach z šíření politických pamfletů a dalších "závadných" dokumentů.

To potvrzují i první zprávy obchodníků z Lhasy. Úředníci se zajímají především o materiály tištěné v tibetštině a kopírování takového dokumentu podle BBC není možné bez předchozího souhlasu policie.

Policie se nově zaměřuje na intelektuály

Strach z psané tibetštiny ale v kopírovacích centrech není žádnou novinkou. "Pokud je materiál napsaný pro nás neznámým písmem jako je tibetština, tak ho netiskneme," řekl agentuře muž, který se představil jako Luo. "Neexistuje na to na oficiální nařízení, ale nechceme riskovat," dodal.

Podle místních jde především o to zaškrtit jeden kanál, kterým se mohou šířit nepokoje. Opatření se navíc nově zaměřují proti tibetským intelektuálům. Po nepokojích v roce 2008 úřady zatkly více než 30 tibetských spisovatelů nebo umělců, kteří pykají za své písně, básně , eseje nebo e-maily.

"Základním účelem je vyvolat strach v lidských srdcích," říká aktivistka Woeser. "V minulosti se úřady snažily kontrolovat obyčejné lidi. Postupně se ale zaměřily na intelektuály a snaží se kontrolovat myšlenky," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video