Severní oblasti v Číně se potýkají s hrozivým nedostatkem vody. (Ilustrační foto)

Severní oblasti v Číně se potýkají s hrozivým nedostatkem vody. (Ilustrační foto) | foto: AP

Čína přestěhuje na 350 tisíc lidí, aby sever země získal víc vody

  • 14
Čína se chystá z jihu země přestěhovat na 350 tisíc lidí, hlavně chudých farmářů. Jejich obydlí a pole totiž překážejí novému projektu tamní vlády, která chce dostat více vody do vyprahlého severu. Rozhodla se proto zbudovat umělé kanály za několik desítek milionů dolarů.

Podobnou přesídlovací akci zažili Číňané už při stavbě největší přehrady na světě Tří soutěsek na řece Jang-c'-ťiang (Dlouhá řeka). V průběhu deseti let se kvůli ní muselo vystěhovat zhruba 1,3 milionu lidí, ohromná nádrž v sobě pohřbila přes 140 měst. Nyní čínská vláda hodlá v okolí téže řeky pokračovat s podobně ambiciozním plánem, napsal americký list The Financial Times.

Největší přehrada světa Tři soutěsky pojme 54 OrlíkůCílem projektu, který čínskou státní kasu vyjde na více než 62 miliard dolarů, je vytvořit na řece odvodné kanály v délce přes 1 420 kilometrů. Díky nim se v budoucnu zavlaží vyprahlé oblasti na severu Číny, na kterých se v rámci plánovaného hospodářství komunistické země pěstuje ve velkém obilí. Obří projekt ale s sebou nese řadu problémů. Nedaří se například dodržet termíny dostavby, náklady rostou a objevují se problémy s nespokojenými vystěhovalci.

I podle vedoucího projektu Čang Ťi–jaa může masivní přesun lidí z jihočínského venkova do měst způsobit ještě větší problémy, než které nastaly začátkem nového tisíciletí po dostavbě Tří soutěsek. Venkované ve městech dostali jen mizivou finanční kompenzaci a mnoho z nich i naprosto nevhodné ubytování.

"Stěhování lidí svou intenzitou jistě překoná projekt Tří soutěsek, tehdy se za deset let přestěhoval milion lidí. Nyní se přesídlení musí dokončit do dvou let," řekl Čang Ťi–jao, který přiznal, že dostavba je v časovém skluzu. Původně měl být projekt dokončen v roce 2008, pak 2010 a teď se konečný termín posunul na 2014.

Velké přehrady a hydroprojekty, které se v Číně budují, jsou ukázkou rozmachu nejlidnatější země světa. Zároveň ale vyvolávají dlouhotrvající nespokojenost. Projekt Jih-Sever je zatím poslední snahou a oznámení o vysídlení obyvatel z oblastí v okolí řeky vzbudilo mezi chudými zemědělci velké rozhořčení.

Tři soutěsky, Čína


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video