Čína přemístí říční delfíny

  • 1
Čínské úřady chystají unikátní stěhování vzácných říčních delfínů. Chtějí je přemístit ze silně znečištěné řeky Jang-c'-ťiang do chráněné rezervace. Profesionální rybáři přitom mají za úkol odchytit celou asi stočlennou populaci tohoto savce, jehož na Zemi žijí pouhé čtyři sladkovodní druhy.

Stoupenci plánu říkají, že se už v minulosti podařilo úspěšně zvýšit počet kusů populace žijící v zajetí.

Poukazují, že se do přírody podařilo úspěšně znovu vysadit v Číně žijícího jelena milu. Ten z přírody zmizel před tisícovkou let, kdy nevydržel nápor lovců. Několik desítek kusů však přežilo v zábavních parcích čínských císařů odkud se později dostali do evropských zoologických zahrad.

Delfíni žijí na jednom místě miliony let
Zvířata žijí v řece Jang-c'-ťiang 25 milionů let. Jsou nazýváni bohyněmi toku a místní lidé je považují za tradiční symbol míru a prosperity.

V padesátých letech jich bylo asi 6 tisíc. Pak je ale rybáři zdecimovali. "Zůstanou-li v řece, nemají delfíni žádnou šanci na přežití," konstatuje Wang Ting, náměstek ředitele Institutu hydrobiologie ve středočínském Wu-chanu.

"Není to dokonalé řešení, ale je to ta nejlepší možnost, kterou máme," konstatuje. "A kromě toho, nemáme času nazbyt."

Živočichy podle odborníků decimuje nejen rozvoj rybářství a lodní dopravy, ale i rozmach průmyslu podél této nejdelší čínské řeky.

Musí se něco podniknout, shodují se experti
Také další experti souhlasí, že pokud se něco nepodnikne, modrošedí delfíni - stejně velcí jako jejich hravější mořští bratranci, ale s delšími tenčími čumáky - budou do dvaceti let vyhubeni.

Ale pouhé přestěhování delfínů podle odborníků zhoršující se ekologické podmínky řeky nevyřeší a nepomůže ani ostatním živočichům.

Navíc se neví, zda se podaří chytrá a rychle se pohybující stvoření chytit a přimět je, aby si navykla na nový domov. "Vypátrat delfíny bude jako najít jehlu na dně oceánu," říká Čou Kchaj-ja z Nan-ťingské univerzity.

Nanejvýš nezvyklý charakter plánu na přestěhování celého živočišného druhu svědčí o rostoucím tlaku na životní prostředí. Čínské úřady zvažují i další nákladné programy na záchranu jiných vzácných zvířat, včetně leopardů, tygrů a nejcharakterističtějšího čínského divoce žijícího zvířete - pandy.

Stěhování začne v roce 2003
Na stěhování delfínů, které by mělo začít v roce 2003, bude dohlížet Institut hydrobiologie v Wu-chanu.

V rámci plánu za 50 milionů jüanů (šest milionů dolarů) bude najmuto 50 profesionálních rybářů, kteří budou ve člunech propátrávat 1700 kilometrů dlouhý úsek řeky Jang-c'-ťiang a lapat delfíny do sítí. Pak budou zvířata vypuštěna v nově vytvořené přírodní rezervaci Tchien-er-čou v provincii Chu-pej.

Rezervace je vytvořena kolem 21 kilometrů dlouhého úseku Jang-c'-ťiang, který tu zůstal poté, co hlavní říční tok změnil směr. Rezervace je už domovem 20 sviňuch, dalšího ohroženého vodního savce objeveného v Jang-c'-ťiang i na jiných místech Asie. Těm se tu daří velmi dobře.

Podle kritiků plánu ale říční delfíni nejsou tak odolní jako sviňuchy. Pouze jediný, argumentují, přežil v zajetí v institutu ve Wu-chanu. Pokus odchovat v zajetí 24letého delfíního samce Čchi Čchi skončil nezdarem. Jeho tři potenciální partnerky uhynuly krátce po zajetí, stejně jako všichni ostatní odchycení delfíni.

Někteří experti také pochybují, zda delfíní populace žijící v zajetí nabídne dostatečný genový fond. Upozorňují na to, že není jisté, zda se budou na novém místě normálně množit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video