Čína podle bojovníků za lidská práva popravuje ročně tisíce odsouzenců. Ilustrační foto

Čína podle bojovníků za lidská práva popravuje ročně tisíce odsouzenců. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čína poprvé za 38 let popravila Japonce. Za drogy

  • 63
Čína dnes popravila Japonce odsouzeného k trestu smrti za pašování drog. Ignorovala tak námitky Tokia, že podobný krok může poškodit vzájemné vztahy a popudit veřejné mínění. Pětašedesátiletý Micunobu Akano je prvním Japoncem popraveným v Číně od roku 1972, kdy obě země normalizovaly diplomatické vztahy.

"Jakkoli v soudním systému obou zemí existují rozdíly, z japonského pohledu je to dost politováníhodné," citovala tisková agentura Kjódó japonského premiéra Jukia Hatojamu.

Japonská ministryně spravedlnosti Keiko Čibaová dodala, že jí trest připadá "nepřiměřeně tvrdý". "Obávám se, že čínský krok rozdmýchá odpor japonské veřejnosti," řekla ministryně.

Jakkoli se japonsko-čínské vztahy v poslední době zlepšily, obě země se pravidelně střetávají v otázce japonské válečné minulosti na čínském území a v řadě územních sporů. Čína navíc japonskou vládu informovala, že do čtvrtka hodlá popravit tři další Japonce čekající v celách smrti, napsala agentura AFP. Sedmašedesátiletí Teruo Takeda a Kacuo Mori i osmačtyřicetiletý Hironori Ukai byli rovněž odsouzeni k nejvyššímu trestu za pašování drog.

Koncem prosince byl v Číně popraven za pašování drog Brit pákistánského původu. Poprava třiapadesátiletého Akmala Shaikha vyvolala ostré protesty Velké Británie, podle níž soud vůbec neposuzoval duševní stav odsouzeného.

Skupina na ochranu lidských práv Amnesty International uvádí, že Čína ročně popravuje tisíce lidí. Peking oficiální údaje o počtu popravených nezveřejňuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video