Matka oběti státních represí v Číně se dočkala satisfakce po dlouhých sedmnácti letech. Ilustrační foto

Matka oběti státních represí v Číně se dočkala satisfakce po dlouhých sedmnácti letech. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čína poprvé odškodnila pozůstalé obětí z roku 1989

  • 12
Čínské úřady poprvé vyplatily odškodnění rodině oběti státní represe v souvislosti s masovými protesty z roku 1989. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na informaci čínského aktivisty, který případ paní Tchang Tej-jing a smrti jejího syna zveřejnil na své internetové stránce.

Patnáctiletý Čou Kuo-cchung zemřel 6. června 1989 v policejní vazbě v Čcheng-tu, hlavním městě provincie Sú-čchuan. Jeho matka se pak celých 17 let vytrvale domáhala oficiálního zadostiučinění za synovu smrt petičními kampaněmi a obcházením úřadů.

Čou byl zadržen při celostátním represivním zásahu policie a armády proti demonstrantům a jejich stoupencům zapojeným do protivládních protestů, které propukly v čínských městech v roce 1989, paralyzovaly státní správu a rozdělily vládnoucí komunistickou stranu.

Čínská armáda 4. června krvavě potlačila demonstrace studentů za demokratizaci země na pekingském náměstí Tchien-an-men. Podle oficiálních čínských údajů bylo při masakru na náměstí usmrceno 500 a zraněno více než deset tisíc lidí. Podle organizací na obranu lidských práv byly následně po celé Číně zatčeny tisíce lidí.

Jak uváděla ve své stížnosti paní Tchang, zadrželi jejího syna policisté, když se na kole vracel z práce v továrně. Čou zemřel poté, co byl v policejní cele zbit, tvrdí jeho matka. Fotografie mrtvého těla, které ale bylo bez vyšetřování zpopelněno, zachycují podlitiny a řezné rány.

Policie v Čcheng-tu nyní poskytla paní Tchang 70 tisíc jüanů (asi 196 tisíc korun) jako "pomoc v útrapách", sdělil aktivista Chuang Čchi z Čcheng-tu. Upozorňuje ale zároveň, že případ paní Tchang nemusí být předzvěstí dalšího odškodňování rodinám obětí represe z roku 1989.

"Toto byl zvláštní případ, protože jsme fotografie (těla oběti) umístili na internetu a protože jeho matka byla tak vytrvalá," řekl Chuang. Paní Tchang ani další členové rodiny nechtěli podle něj hovořit se sdělovacími prostředky ve strachu z možných obvinění.

Podle pekingského profesora Ting Cú-lina, jehož dospívajícího syna zastřelili v roce 1989 vojáci, je možné vůbec první vyplacené odškodnění rodině oběti vnímat jako snahu úřadů zajistit "harmonickou atmosféru" před blížícím se výročím masakru na Tchien-an-men. Profesor Ting svou domněnku vyslovil v sobotním vydání listu Apple Daily vycházejícím v Hongkongu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video