Čína se snaží omezovat růst populace už přes třicet let. Ilustrační snímek

Čína se snaží omezovat růst populace už přes třicet let. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manželé porušili politiku jednoho dítěte, zaplatili milionovou pokutu

  • 75
Čínský pár zaplatil rekordní pokutu v přepočtu přes čtyři miliony korun za to, že porušil pravidlo jednoho dítěte a v únoru se mu narodilo druhé dítě. Úřady sumu zdůvodnily tím, že bohatí manželé si ji mohli klidně dovolit.

Rodiče v roce 1995 povili syna a kvůli regulaci počtu dětí, takzvané politice jednoho dítěte, tak vyčerpali možnost mít další. Když se jim v únoru narodila dcera, porušili tím místní zákony a Úřad pro plánování rodiny jim vyměřil pokutu v přepočtu zhruba 4,3 milionu korun.

Rozmazlení císaři a sněhové vločky

Nejlidnatější země světa prosazuje politiku jednoho dítěte už více než 30 let. Původně měla platit jen jednu generaci, ale už vyrůstá druhá. Toto opatření může mít na společnost vážné dopady. Nejen že z jedináčků vyrůstají rozmazlení a nesamostatní jedinci, ale hrozí, že tato a následující generace už nebudou mít nikoho, kdo by se o ně ve stáří postaral. Čína podle Reuters také není připravena na stárnutí obyvatelstva. V roce 2005 připadlo na 100 pracujících Číňanů 16 seniorů, v roce 2050 už jich bude 61. 

Nejmenovaný pár z města Žuej-an na východě Číny měl podle úřadu dost peněz na to, aby pokutu dokázal zaplatit, protože jsou akcionáři v několika firmách. "Částka manžele zaskočila, ale zaplatili," napsal deník City Express.

Čína reguluje počet dětí v rodině už od konce 70. let minulého století, aby zabránila populační explozi. Existují však výjimky, kdy páry mohou mít dvě děti, například pro rodiny v odlehlých vesnicích nebo pokud je alespoň jeden z rodičů jedináček.

Z pokut se stal vítaný příjem

Existuje ovšem ještě jedna cesta, jak nepopulární opatření obejít: jednoduše zaplatit pokutu. Využívá toho čím dál víc lidí, hlavně těch majetných, kterých v Číně rapidně přibývá.

Čínská vláda se pokutám nebrání, ba naopak. Stal se z nich důležitý a vítaný zdroj regionálních příjmů. Proto je také úřady v roce 2000 přejmenovaly na "sociální poplatky na výchovu".

Podle serveru propagandistického deníku Lidová Čína příjmy z poplatků jen od roku 2010 činí v přepočtu 65,7 miliardy korun. Demografický analytik Che Ja-fu spočítal, že od 80. let mohl stát za děti "nad limit" v přepočtu vybrat až 6,5 bilionu.

Výše pokut není pevně daná, úřady se však snaží sankce nastavit tak, aby lidé zaplatili co nejvíce vzhledem k příjmu. "Ve většině případů záleží na Úřadu pro plánování rodin, jak bude pokuta vysoká," řekl serveru The Telegraph Čchen
Fu-kuej, 48letý prodejce čaje z Čchüan-čou. Ten už zaplatil pokuty za čtyři dcery a syna. "Za třetí dítě, syna, jsem platil tři tisíce jüanů (asi 10 tisíc Kč), ale to bylo před 19 lety. Za nejmladší dcerku jsem před sedmi lety platil padesát tisíc (přes 165 tisíc korun). Myslím, že když zjistí, že můžete zaplatit hodně, zkoušejí z vás dostat co nejvíc," postěžoval si Fu-kuej.

Rodiny, které nezaplatí, nezískají pro dítě doklady. Riskují tak, že se potomkům nedostane kvalitní zdravotní péče nebo budou mít problémy sehnat práci. V některých případech úřady děti odeberou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video