AIDS

AIDS | foto: Profimedia.cz

Čína po 20 letech otevřela hranice lidem s HIV, opatření prý bylo zastaralé

  • 2
Pár dní před zahájením světové výstavy Expo v Šanghaji, kam by mělo dorazit až 100 milionů návštěvníků, Peking zrušil dvacet let starý zákaz pro vstup cizinců s virem HIV do země. Omezení prý fungovalo na základě zastaralých informací.

Čínské úřady podle listu The Times oznámily, že k odstranění zákazu vedla větší znalost nemoci a také omezený účinek zákazu. Kromě HIV pozitivních mohou nově do země cestovat i lidé se sexuálně přenosnými nemocemi nebo leprou.

Čínské úřady mimo jiné uvedly, že opatření omezovalo pořádání velkých mezinárodních akcí jako například olympijských her. I úředníci při těchto událostech vždy přimhouřili oko.

Odborníci Číňany pochválili

CESTOVÁNÍ S AIDS

WHO uvádí, že zákaz vstupu do země pro HIV pozitivní uplatňuje dosud více než 50 zemí. Spojené státy povolily cestovat HIV pozitivním do země teprve loni v říjnu. Restrikce stále uplatňuje Arménie, Brunej, Kolumbije, Fidži, Irák, Libye, Moldavsko, Rusko, Saúdská Arábie, Jižní Korea nebo Súdán.

Odborníci Peking za tento krok chválí. "Dříve se Čína na HIV pozitivní dívala jako na nemoc související se zkaženým životním stylem. Dnes na ni vláda hledí jako na zdravotní problém," vysvětlil profesor Čang Pej-čchuan, který o zrušení zákazu bojoval.

Čínský krok přivítaly také Světová zdravotnická organizace a OSN. Podle jejího generálního tajemníka Pan Ki-muna sankce a restrikce mohou být jedině na překážku globálnímu boji proti AIDS ve světě.

Čína přitom zahraniční zkušenosti s léčbou a prevencí AIDS nutně potřebuje. V zemi je podle oficiálních údajů 740 tisíc HIV pozitivních a od roku 1985, kdy byl zaznamenán první případ, zemřelo v důsledku AIDS bezmála 50 tisíc lidí. Mnoho z nich byli chudí farmáři z provincie Che-nan, kteří se nakazili při prodeji své krve.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video