Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Čína plánuje zrušit pracovní tábory, kam bez soudu zavírala disidenty

  • 2
Čínské úřady by mohly letos zrušit kontroverzní systém převýchovy prací, na jehož základě mohou být obvinění zadržováni až čtyři roky v pracovních táborech bez soudu. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNN, který zároveň připomněl, že zmíněný systém je zneužíván k pronásledování disidentů.

Návrh na zrušení stávajícího systému navrhl na pracovní konferenci tajemník politického a právního výboru Komunistické strany Číny Meng Ťien-ču. Jeho návrh musí schválit parlament, což je ale podle CNN pouhá formalita.

Zprávu o Mengově návrhu sice zveřejnila státní televize CCTV na mikroblogu Weibo, ale později ji odstranila. Podobně ji na internetu publikovala i další média, ale ani na jejich stránkách dlouho nevydržela. To pravdivost zprávy poněkud zpochybňuje.

Na základě systému "převýchovy prací" mohou být méně závažní zločinci jako zloději či prostitutky uvězněni až na čtyři roky v pracovních táborech, aniž by předstoupili před soud. Rada OSN pro lidská práva odhaduje, že v 320 takových centrech v zemi se nachází na 190 000 zadržovaných.

Podle kritiků jsou pracovní tábory, které nespadají pod oficiální vězeňský systém, často zneužívány k pronásledování disidentů, včetně intelektuálů, bojovníků za lidská práva či stoupenců zakázaných duchovních hnutí, jakým je například Fa-lun-kung.

K přehodnocení situace přiměly čínskou vládu protesty, které vyvolaly dva případy, jež byly zveřejněny v loňském roce. První byl případ matky odsouzené k 1,5 roku v pracovním táboře za "rušení veřejného pořádku". Toho se dopustila opakovanými výzvami úřadům, jež žádala o udělení trestu smrti pro muže, kteří znásilnili její 11letou dceru. Druhý případ se týkal mladého vesnického představitele, jenž byl poslán na dva roky do pracovního tábora za to, že na mikroblogu Weibo přeposílal údajně štvavé příspěvky.

Pracovní tábory vznikly v Číně v 50. letech minulého století, když se nový komunistický režim snažil umlčet své nepřátele a upevnit si moc. Loni v říjnu podle agentury Nová Čína vysoký představitel zodpovědný za reformu právního systému připustil, že reformy týkající se pracovních táborů jsou nutné a jsou již připravovány.

"Tento systém byl vytvořen k udržení veřejného pořádku a k prevenci a snížení počtu zločinů. Jeho cílem bylo polepšit lidi, kteří spáchali menší přestupky. Systém hrál důležitou roli při udržování veřejného pořádku ve specifických obdobích, ale s vývojem společnosti a právního systému jsou jeho nedostatky stále patrnější," napsala agentura Nová Čína.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video