Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Nasadil, Textilní zkušební ústav, iDNES.cz

Senioři kradli toaleťák. V Číně tak zavedli automat s rozpoznáváním tváře

  • 38
Technologie pomalu ale jistě pronikají do všech oblastí lidského života. Na jedněch z nejrušnějších pekingských veřejných toaletách úřady nainstalovaly automat na toaletní papír vybavený softwarem na rozpoznání obličeje. Má zabránit dosud častým krádežím papíru. Narušení soukromí úřady neřeší.

Automat funguje jednoduše: zákazník jdoucí na toalety se před něj na tři sekundy postaví, sundá si brýle i čepici a poté mu stroj vydá 60 cm toaletního papíru. Důvodem, proč takové opatření v Pekingu zavedli, byly časté krádeže toaletního papíru zejména staršími obyvateli, kteří si odnášeli velké množství k použití na doma, píše britský deník the Guardian.

20.března 2017 v 03:30, příspěvek archivován: 20.března 2017 v 11:16

Face detector rations toilet paper in Beijing park https://t.co/6rgCRc3adE https://t.co/LONZ5VQwYc

Automat tak zamítne každého, kdo si pro toaletní papír chodí příliš často. Podobně, jako turnikety ve skiareálech odhalí lyžaře při pokusu podruhé za sebou použít skipas, také automat na toaletní papír vydá další dávku toaletního papíru až po devíti minutách. Jak ovšem čínští správci veřejných záchodů došli k číslu devíti minut, zůstává tajemstvím.

Choulostivé poruchy

Automatu se ovšem nevyhnuly poruchy, což pro některé uživatele toalet znamenalo nutnost čekat na vydání toaletního papíru i více než minutu. Což je bezesporu velmi choulostivá situace pro ty, jejichž potřeba se stávala nesnesitelnou.

Jindy se zase stalo, že se přístroj porouchal úplně. Zaměstnanci záchodů tak museli toaletní papír rozdávat ručně, poctivě odměřit oněch kýžených 60 centimetrů a navrch si zapamatovat tvář každého příchozího.

Kromě toho nebylo úplně každému jasné, jak automat funguje. Město proto bylo nuceno vyslat na místo pracovníky, kteří zmateným lidem s potřebou vysvětlovali, jak toaletní papír získají. To ovšem nijak nepomohlo čekání, které museli návštěvníci veřejných záchodů hned vedle turisty oblíbeného Chrámu nebes podstoupit.

Čína vyhlásila velkou záchodovou revoluci

Rozpoznání obličeje také vyvolalo diskuzi ohledně otázky soukromí. „Myslel jsem si, že záchod je úplně posledním místem, kde mám ještě nárok na soukromí. Ale už i tady mne sledují,“ napsal uživatel na sociální síti Sna Weibo, čínské obdobě Twitteru. V Pekingu je přitom 46 tisíc kamer a 4 300 policistů, které je sledují, připomíná deník China Daily.

The Guardian také upozorňuje na čínskou posedlost záchody. Vláda uvolnila na investice do turismu mezi roky 2016 - 2020 v přepočtu 7,2 bilionu Kč. Součástí těchto plánů je závazek zrenovovat 100 tisíc veřejných záchodů, na jejichž kvalitu si návštěvníci stěžují. Agentura Reuters upozornila, že jen v roce 2016 na renovaci či vybudování 25 tisíc veřejných záchodů padlo už v přepočtu bezmála pět milionů korun.

Součástí „záchodové revoluce“ má být také vybavení veřejných toalet velkými televizními obrazovkami, volně dostupnou wi-fi sítí, bankomaty či pohovkami. Záchody pak budou hodnoceny od škály A (která je minimální přípustná) až po AAA, píše China Daily.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video