Znečištění ovzduší v Pekingu je na denním pořádku.

Znečištění ovzduší v Pekingu je na denním pořádku. | foto: Profimedia.cz

Čínská vláda nařídila továrnám zveřejňovat informace o emisích

  • 0
Čína bojuje proti znečištěnému ovzduší již mnoho let. Alespoň to tak vypadá podle tamních státních médií. Nyní však Peking učinil krok, který by od něj nikdo nečekal. Všem továrnám nařídil, aby veřejnosti poskytovaly informace o svých emisích.

Komunistický režim měl do transparentnosti vždy daleko. Když si Číňané stěžovali na nedýchatelný vzduch, začal s fakty o znečištění manipulovat. Státní televizní stanice CCTV dokonce odvysílala pořad "Pět nečekaných přínosů smogu". Smog prý Číňany dělá chytřejší a zábavnější (více o pořadu najdete zde).

Faktem nicméně zůstává, že hodnoty znečištění v Pekingu často až desetkrát převyšují povolené limity a úřady musí jednat. Vláda proto sáhla ke kroku, který by od ní čekal jen málokdo.

Na popud ochránců životního prostředí nařídila šéfům 15 000 továren, aby veřejnosti v reálném čase poskytovaly údaje o svých emisích. "Navzdory našim očekáváním řekla vláda ano. Jsem ohromen," uvedl pro server washingtonpost.com Ma Ťün, ředitel Institutu veřejných záležitostí a záležitostí životního prostředí.

Linda Greerová z washingtonské Rady na ochranu přírodních zdrojů prohlásila, že se jedná o největší věc, jakou kdy Čína udělala v boji proti znečištěnému ovzduší. Dodala také, že toto opatření má naději na úspěch. "Posílí to ruku regulátorů při dnech, kdy nastane velké znečištění – budou se totiž moct podívat na data v reálném čase," vysvětlila Greerová

Není žádným tajemstvím, že právě těžký průmysl je hlavní strůjcem znečištěného ovzduší v pekingské oblasti. Podle statistik se sedm z deseti měst s nejhorším ovzduším nachází v provincii Che-pej, která obklopuje Peking. Tato oblast platí za centrum čínského ocelářského průmyslu.

Sporná opatření a miliardové investice

Čínská vláda už v minulosti experimentovala s celou řadou opatření, která mají znečištění vzduchu snížit na přijatelnou úroveň. V hlavním městě omezuje provoz automobilů, některým továrnám zakázala výrobu a dokonce přikročila k zákazu grilování (více čtěte zde).

Masivní kroky však začala vláda podnikat až na sklonku loňského roku. Na boj za čisté ovzduší uvolnila 280 miliard dolarů, oznámila omezení těžby uhlí a zákaz starých automobilů.

Ochránci životního prostředí vyvíjí aplikaci pro chytré telefony, která bude ukazovat hodnoty emisí jednotlivých továren. Ty, které překračují povolené limity, budou zobrazeny červeně. I přes velký pokrok však ekologové připomínají, že čisté ovzduší ve velkých čínských městech je otázkou mnoha let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video