Číňané bojují o lístky na vlak i autobus, všichni chtějí na svátky domů

  • 3
V Číně se chystá největší přesun lidí na světě. Některá média tak už několik let označují cestování mnoha milionů Číňanů, kteří se na oslavy čínského Nového roku přemisťují z měst, kde pracují, do rodných míst za rodinou. Oslavy propuknou v pátek a o jízdenky na vlak či autobus se doslova bojuje.

Ťia Wu-pin už si užívá domova s 19letým synem a 70letým otcem. Předtím ale musel cestovat vlakem 17 hodin, aby se dostal do své rodné provincie Šan-si. Je to už třetí rok, co třiačtyřicetiletý stavební dělník podstoupil koncem ledna dlouhou cestu z Pekingu domů na oslavy lunárního Nového roku.

Čínský nový rok

Nejvýznamnější z tradičních čínských svátků je označován jako Svátky jara nebo lunární nový rok, zejména lidmi žijícími mimo Čínu.

Během oslav čínského Nového roku jsou ručně vyráběnými lampiony vyzdobené i...

Datum čínského nového roku je pohyblivé a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem. Je určeno astronomicky – nový rok nastává s druhým novým měsícem po zimním slunovratu. Oslavy trvají 15 dní a končí Svátkem lampionů.

Zdroj: Wikipedie

A stejně jako pro něj i pro mnoho dalších lidí je cestování domů na Nový rok hořkosladkým zážitkem, popisuje zpravodajský server BBC. Letos se odhaduje, že během svátečního období, před ním a po něm, lidé v Číně uskuteční 3,6 miliardy různých cest. To je podle některých odborníků největší přesun lidí na světě.

Většina Číňanů dává přednost cestování po železnici. Ale protože tento druh přepravy má omezenou kapacitu a počet zájemců je příliš vysoký, koupit si v těchto dnech v Číně lístek na vlak je stejné jako vybojovat válku. Ani po několikahodinovém čekání před nádražním okénkem se Ťia Wu-pinovi nepodařilo koupit lístek k sezení. Strávil proto 17 hodin jízdy domů vstoje.

"Ve vagonu nebylo ani místo, kam si stoupnout. Tak jsem stál na záchodku," řekl Ťia. "Neměl jsem šanci si zdřímnout." Přesto to podle něj za to trápení stálo. "Tohle je období, kdy se rodina schází pohromadě. Musím jet domů, i kdyby to bylo sebeobtížnější," dodal.

Stejné pocity sdílí i Čang Tan. Všechno, co si po roce práce v jiném městě přála, bylo "jet domů, vidět se s rodiči a dát si jídlo od maminky". Čtyřiadvacetiletá Čang jela domů autobusem, ve kterém strávila osm hodin. "Byla jsem tak vyčerpaná, že jsem prospala celý den poté, co jsem dorazila," řekla BBC.

Na rozdíl od starší generace umí Čang používat internet, což by teoreticky měla být výhoda při kupování jízdenek na železnici, protože on-line prodej byl spuštěn už v roce 2011. Například letos se jí ale získat jízdenku na vlak vůbec nepodařilo.

"Byl to brutální zážitek. Na internetu se o jízdenky strhla rvačka a všechny lístky byly pryč během minuty," popsala Čang. "Zajímalo by mě, jak dlouho budeme ještě muset čekat, než se podaří zajistit, aby každý v Číně mohl cestovat domů na Nový rok pohodlně," dodala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video