Čína zarovnává kopce kvůli pozemkům. Je to nebezpečné, varují vědci. Ilustrační...

Čína zarovnává kopce kvůli pozemkům. Je to nebezpečné, varují vědci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Číňané v touze po parcelách likvidují celé kopce, hlínou zasypou údolí

  • 52
Čína vzkvétá a developeři stále prahnou po nových stavebních pozemcích. Buldozery proto často srovnávají se zemí celé kopce a vytěženou půdou zasypávají údolí. Čínští vědci upozorňují, že se jedná o nebezpečné zásahy do krajiny, které způsobují erozi, záplavy a znečištění ovzduší i vodních zdrojů.

Na nebezpečné počínání čínských developerů upozornili experti z Čchanganské univerzity. Čínské úřady podle nich za posledních deset let daly zelenou obrovským přesunům půdy kvůli stavebním pozemkům o rozloze desítek tisíc kilometrů čtverečních. Terénní úpravy byly posouzeny z hlediska vlivu na životní prostředí jen minimálně.

"Vytváření pozemků seřezáváním vrcholků kopců a přesouváním obrovského množství zeminy se podobá velkému chirurgickému zákroku na zemské kůře," uvedla skupina vědců ve studii, která byla zveřejněna v časopise Nature (celý článek z časopisu Nature v angličtině včetně leteckých snímků dotčených oblastí najdete zde).

Při odtěžení a přesunu zeminy se do ovzduší dostává obrovské množství prachových částic. Nově vytvořené plochy nejsou stabilní a dochází na nich k silné erozi, na kterou je navázáno zanášení koryt vodních toků. Rychlé odtékání vody ze svahů také zvyšuje riziko sesuvů půdy a bleskových povodní. Projekty už zničily rozsáhlé zemědělské oblasti a domovy divoce žijících zvířat a rostlin, konstatovali vědci.

První projekt tohoto typu úřady schválily v roce 2007 ve městě Š'-jen v centrální provincii Chu-pej. Získané pozemky sice developeři rychle zpeněžili, následky pro přírodu však byly podle zprávy Čchanganské univerzity katastrofální. Zásah do krajiny způsobil sesuvy půdy a povodně, změnil tok řek a zvýšil obsah usazenin v místních vodních zdrojích, píše server BBC.

Vědci zpochybňují i finanční přínos projektů

Ani to však developery neodradilo od dalších projektů. V sousední provincii Šan-si plánuje město Jen'an zdvojnásobit svou rozlohu vytvořením 79 kilometrů čtverečních rovné země. "Města v hornatých oblastech jako Jen'an jsou většinou zasazena do relativně úzkých údolí, která omezují jejich rozvoj. Dalším faktorem je obrovská hustota populace," prohlásil jeden z autorů evironmentální studie Li Pchej-jüe.

Předešlý projekt projekt v oblasti města Jen'an zahájený v roce 2012 na sprašovém terénu zničil zemědělskou půdu a zaplnil údolí velmi měkkou hlínou, která může postrádat potřebnou pevnost a je náchylná ke "geologickým neštěstím, jako jsou sesuvy půdy", varoval Li.

Vědci zpochybňují také finanční přínos zmíněných projektů. Například změny krajiny v oblasti města Jen'an vyjdou v průběhu deseti let na 100 miliard jüanů (322 miliard korun), přičemž nejméně dalších deset let potrvá, než bude půda v zaplněných údolích dostatečně pevná, aby bylo možné na ní zahájit výstavbu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue