V Číně je v zajetí drženo až šest tisíc tygrů (ilustrační snímek)

V Číně je v zajetí drženo až šest tisíc tygrů (ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Obchodujeme s tygří kůží, ale s jejich kostmi ne, přiznala poprvé Čína

  • 12
Čínští představitelé na červencovém setkání mezinárodní úmluvy na ochranu ohrožených druhů v Ženevě vůbec poprvé přiznali, že se na jejich území obchoduje s tygří kůží. Tygři jsou přitom na seznamu nejohroženějších živočišných druhů na světě.

"Nezakazujeme obchod s tygří kůží, zato zakazujeme obchod s kostmi tygrů," tlumočil pro server BBC vyjádření čínského delegáta jeden z účastníků zasedání, který si přál zůstat v anonymitě.

Čínské "tygří farmy" drží v zajetí okolo pěti až šesti tisíc tygrů a právě jejich kůže je jedním z hlavních obchodním artiklů. Stejně jako některé tygří orgány nebo kosti se tygří kůže hojně využívá například v tradiční čínské medicíně nebo jako afrodiziakum. Populární jsou například i sušené tygří penisy.

Experti na zvířata žijící ve volné přírodě Čínu v tomto směru dlouhodobě kritizují. Například Environmentální agentura pro vyšetřování (EIA) důkazy o obchodování s tygří kůží v Ženevě předložila. Zprávu agentura publikovala i na svých webových stránkách.

Kůže šelem coby luxusní dekorace čínských domácností

 Přiznání je podle EIA průlomové, neboť Čína v minulosti nespecifikovala, jakým způsobem s tygří kůží nakládá. Uvedla pouze, že je o ni "dobře postaráno" a je současně "dobře udržovaná". Podle EIA byla však tato formulace vágní a zavádějící, zisk se dal totiž snadno zaměnit za vědecké účely nebo muzejní exponáty.  

Kůže tygrů, levhartů a leopardů jsou přitom ceněnou dekorací domácností čínské politické, vojenské či obchodní elity. "Průzkum nedávných korupčních afér v Číně potvrdil, že kůže těchto šelem jsou častým úplatkem pro vysoce postavené úředníky," stojí ve zprávě sítě Species Survival Network, která se stejně jako EIA stará o přežití živočišných druhů.

Tygrům reálně hrozí vyhynutí

 Ve volné přírodě zbývá nyní podle organizace World Wildlife jen něco málo přes tři tisíce tygrů, ještě na počátku 20. století se přitom tygří populace odhadovala přinejmenším na sto tisíc. Pruhované šelmy jsou tak na pokraji vymření.

Valem jich ubývá právě kvůli bujícímu pytláctví. Od roku 2000 bylo po celém světě předmětem ilegálního obchodování okolo 1 600 tygrů, ať už v zajetí nebo ve volné přírodě. Veliký podíl má na jejich vymírání také ničení jejich přirozeného prostředí.

Nejkritičtější situace je přitom hlavně v jižní a jihovýchodní Asii, kde je zároveň i nejvíc tygrů drženo v klecích. Země, kam žádané tygří artikly často putují, jsou kromě Číny také například Vietnam, Thajsko, Kambodža, Malajsie nebo Indonésie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video