Popravčí čety ročně ukončí život až dvanácti tisíc lidí. Ilustrační foto.

Popravčí čety ročně ukončí život až dvanácti tisíc lidí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Čína kvůli trestům smrti ustoupila ochráncům lidských práv

  • 14
Čínské úřady částečně ustoupily ochráncům lidských práv. Tamní nejvyšší soud od příštího roku opět přebírá výhradní pravomoc při schvalování trestu smrti. Dosud stačilo k vyřknutí absolutního trestu jen rozhodnutí soudu nižší instance. Novelu trestního zákoníku schválil parlament.

Agentura Nová Čína uvedla, že jde o nejvýznamnější změnu v oblasti nejvyšších trestů za více než dvě desítky let.

Nová norma, která začne platit od 1. ledna, byla přijata po přívalu výtek ze strany organizací hájících lidská práva. Ty komunistickou Čínu obviňují z nadměrného využívání až zneužívání trestu smrti i v pochybnějších kauzách.

Nejvyšší lidový soud Číny se vzdal pravomoci konečného slova při posílání odsouzenců na popraviště počátkem 80. let minulého století.

Vláda přesné počty vykonaných poprav tají, ale organizace na ochranu lidských práv odhadují, že se jejich počet pohybuje v rozmezí od pěti do dvanácti tisíc ročně.

Čínští činitelé tvrdí, že nyní by se mohl snížit počet vykonaných poprav až o třetinu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video