Nový prezident Si Ťin-pching (vpravo) si třese rukou se svým o deset let

Nový prezident Si Ťin-pching (vpravo) si třese rukou se svým o deset let starším předchůdcem Chu Ťin-tchaem. | foto: AP

Čína jmenovala nového prezidenta. Proti se postavil jediný poslanec

  • 9
Čínský parlament potvrdil Si Ťin-pchinga jako nového prezidenta země. Z 2956 poslanců hlasoval proti jediný. Devětapadesátiletý Si tak od svého předchůdce Chu Ťin-tchaa převzal i třetí klíčovou funkci. Už v listopadu ho vládnoucí komunisté zvolili generálním tajemníkem strany a vrchním velitelem armády.

Parlament tak rozhodl na svém výročním plenárním zasedání. Viceprezidentem byl zvolen dvaašedesátiletý Li Jüan-čchao, považovaný za proreformního politika.

Poslanci rovněž schválili reformu vládní struktury, v jejímž rámci se počet ministerstev snížil z 27 na 25. Zrušeno bylo mimo jiné ministerstvo železnic a sloučeny dvě instituce dohlížející na média. Sdělovací prostředky bude nyní kontrolovat centrální instituce s pravomocemi pro tisk, rozhlas i televizi.

Do jednoho vládního orgánu byly rovněž sloučeny dosavadní čtyři úřady, které regulovaly hospodaření s vodními zdroji v čínských výsostných vodách.

Podle agentury AP může tento krok zvýšit napětí s Japonskem, Vietnamem a Filipínami, s nimiž je Peking ve sporu o vedení námořních hranic.

Nový prezident chce být otevřenější

Čtvrtečním hlasováním tak oficiálně skončila desetiletá vláda Chu Ťin-tchaa. Nový prezident Si Ťin-pching chce být otevřenější a "lidštější". Analytici však míní, že Si bude muset pečlivě manévrovat, aby si upevnil své mocenské postavení a vybudoval podporu veřejnosti, která čím dál tím hlasitěji volá po změnách.

Výzvy na něj čekají i v rámci nejvyšších stranických řad, kde jsou mocní lidé často rozděleni do skupinek podle ideologických či finančních zájmů nebo podle toho, kdo je čím patronem.

To bude podle politologa z univerzity v Hongkongu Willyho Lama platit dvojnásob, pokud se Si bude snažit splnit svůj slib a skoncovat s všudypřítomnou korupcí. To si totiž vytyčil jako hlavní podmínku přežití strany.

Korupce je hluboce zakořeněná v čínské stranické kultuře. Ti na úplném vrcholu, kde v mnoha případech jejich rodiny profitují z politických konexí, obvykle nejvíce odolávají protikorupčním opatřením.

Si přebírá vedení země v době, kdy veřejnost očekává, že se nejvyšší představitelé postaví klesajícímu hospodářskému růstu a stoupajícímu hněvu kvůli korupci, povýšenému úřednictvu a rostoucí nespravedlnosti. Model růstu za jakoukoli cenu, který definoval éru odstupujícího vedení, zaneřádil vzduch, vodu i půdu, což může také významně ohrozit sociální stabilitu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video