Čína internetu povolila stisk

  • 4
I když Číňané objevili surfování na internetu už dávno, dosud jim úřady zabraňovaly v přístupu k mnoha adresám. Od nynějška už ale mohou volně číst internetové stránky amerického listu Washington Post a tiskových agentur Reuters a AP. Zatím není jasné, co komunistický režim k odblokování vedlo. Podle některých analytiků má tento krok přitáhnout na místní telekomunikační trh zahraniční investory.

Opatření pravděpodobně souvisí s rozdělením dosud monopolního čínského Telecomu na dvě společnosti.

Zahraniční média mohli poprvé číst například lidé v internetových kavárnách v metropoli Pekingu a v Šanghaji. Stránky televizní stanice CNN či tchajwanských novin ale zůstávají pro obyvatele nejlidnatější země světa stále tabu.

Úřady blokují řadu webových stránek zahraničních médií, aby omezily přístup k informacím. Snaží se tak udržet kontrolu státu nad médii.

Čínské internetové kavárny mají navíc povinnost registrovat stránky, které jejich uživatelé navštíví a zaznamenávat pokusy o průnik na zakázané weby. Tisíce kaváren už policie uzavřela, protože neměly nainstalovaný monitorovací software.

Počet uživatelů internetu v Číně roste závratnou rychlostí. Na web zde chodí na třicet milionů lidí.

Čínská internetová obec

Internetová obec se v nejlidnatější zemi světa každý půlrok zdvojnásobuje. Na konci roku 1999 bylo v zemi registrováno 35,6 milionu e-mailových adres. Většina čínských uživatelů internetu se počítá ke střední třídě. Převážně městská a mladá internetová obec stráví na internetu 17 hodin týdně. Více než polovina z nich si přístup k internetu sama platí, užívají vlastní počítač a připojují se k síti z domova. Internet přitom využívají hlavně pro posílání zpráv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video