Přípravy na čtvrteční vojenskou přehlídku (2. září 2015)

Přípravy na čtvrteční vojenskou přehlídku (2. září 2015) | foto: AP

Číňané kosí americké špiony ve svých řadách. Paralyzovali CIA, tvrdí list

  • 69
Čínská vláda systematicky likviduje informátory, kteří na režim donášeli Spojeným státům. Povedlo se jim jich uvěznit či zabít až dvacet. Úspěchy Číňanů jsou tak rozsáhlé, že čínský odbor americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v minulých letech úplně paralyzovaly. Informoval o tom list The New York Times.

„Ztratili jsme dalšího,“ znělo opakovaně z druhé strany sluchátka na ústředí CIA v letech 2010 až 2012. Doma přitom na zpravodajce tlačila Obamova administrativa, která chtěla vědět, proč nedostávají tolik informací z Číny jako dříve.

Číňané vedli válku proti budované síti informátorů a postupně odřezávali USA od zdrojů. Jeden ze spolupracovníků CIA byl podle tří nejmenovaných zdrojů listu The New York Times zastřelen přímo před kolegy před vládní budovou. Šlo údajně o varování ostatním lidem předávajícím informace americké straně.

Zdroje listu popsaly narušení informační sítě jako nejhorší za poslední desetiletí. Není jasné, zda Číňané dokázali informátory odhalit díky „krtkovi“ přímo v CIA nebo hackerskému útoku proti zpravodajské službě.

Zpráva však ukazuje na ohromné úspěchy Číňanů ve snaze zničit špionáž Američanů na své půdě ještě před mediálně známým hackerským útokem v roce 2015, při kterém se dostali k tisícům dokumentů a osobních záznamů včetně těch patřících informátorům.

Operace Medojed

Čtyři bývalí činitele CIA listu NYT řekli, že tok informací z čínského vládního aparátu začal vysychat v roce 2010 a o rok později začali mizet informátoři. Aby tyto události vyšetřily, zahájily CIA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) společnou operaci nazvanou Medojed.

Vyšetřovatelé přezkoumávali všechny operace výzvědných služeb v Pekingu a prověřovali všechny zaměstnance americké ambasády v čínském hlavním městě. Hon na „krtka“ skončil u bývalého tajného agenta CIA, který pracoval v oddělení pro Čínu. Chyběly však důkazy a snaha o zatčení tak selhala. Možný zrádce CIA nyní prý žije v jiné asijské zemi.

Někteří však nikdy nevěřili teorii o krtkovi a myslí si, že jména spolupracovníků CIA se dostala k Číňanům kvůli nedbalosti vlastních agentů, kteří se na místa srazů dostávali vždy stejnou cestou a se svými zdroji se setkávali na stejných místech, čímž sledování čínskému režimu usnadnili. Někteří se dokonce scházeli se svými zdroji v restauracích, kde měl čínský režim odposlouchávací zařízení.

Kolem roku 2013 se Číňanům přestalo dařit odhalovat agenty pracující pro Spojené státy a CIA, ačkoliv není zcela jasné proč. Od té doby se podle listu zpravodajci snaží svoji síť informátorů obnovit. CIA odmítla zprávu komentovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue