První čínská základna v zámoří se dočká posádky, do Džibutska míří vojáci

  • 9
Čína posílá první várku svých vojáků do vojenské základny zbudované ve východoafrickém Džibutsku. Zámořská stanice je pro nejlidnatější stát světa vůbec první takového druhu. Peking v posledních letech v Africe hojně investuje do mnoha odvětví a vylepšuje tam vzájemné obchodní vztahy.

Čína tvrdí, že základna bude sloužit pro udržování míru a humanitární pomoc v Africe a západní Asii. Rovněž poslouží vojenské spolupráci, námořním cvičením a záchranným misím, uvedla podle stanice BBC čínská státní agentura Sin-chua.

Podle agentury vypluly lodě s budoucím osazenstvem základny z přístavu v Čan-ťiang v úterý. Nespecifikovala však už, kolik vojáků a lodí do Džibutska vlastně míří ani kdy bude základna plně funkční.

K dohodě s východoafrickým státem dospěli Číňané podle svých slov po „přátelském vyjednávání“ mezi oběma zeměmi. Stavba základny začala už v loňském roce.

Džibutsko: „Klidný přístav v bouřlivém regionu“

Nová základna je ve světě vnímána jako snaha vojensky působit v důležitém regionu. Džibutsko, malá země v Africkém rohu, má totiž strategickou polohu při frekventované námořní cestě, která vede z Rudého moře přes Adenský záliv do Indického oceánu.

Tato oblast byla v posledních letech také nechvalně proslulá častými přepady somálských pirátů. Narozdíl od svých sousedů Eritreje, Somálska či Jemenu, ležícího na druhém břehu průlivu Bab-al-Mandab, je však Džibutsko politicky stabilní zemí.

Podle článku čínským státem řízeného deníku Global Times je „hlavním cílem čínského vojenského rozvoje zajistit čínskou bezpečnost a ne snaha ovládnout svět“. Plátek upozorňuje také na to, že v zemičce s necelým milionem obyvatel má v současnosti vojenské základny také USA, Japonsko a Francie.

„Bezpochyby jde o první zámořskou základnu Čínské lidově osvobozenecké armády, která bude hostit vojáky. Nejedná se o komerční zásobovací místo. Je pochopitelné, že tomu veřejnost v zahraničí věnuje pozornost,“ uvedl list podle agentury Reuters.

Převládají ekonomické zájmy

V roce 2015 na summitu s africkými zeměmi Čína slíbila investovat šedesát miliard dolarů (přes bilion korun) na rozvoj regionu. Kromě toho, že se Peking stal největším obchodním partnerem kontinentu, vynaložil také mnoho peněz na podporu místní infrastruktury – například železnici spojující Džibutsko s hlavním městem Etiopie Addis Abebou či železniční spojení v Angole, Nigérii, Tanzanii a Zambii. Na oplátku africké země do Číny dodávají nerostné suroviny.

V roce 2015 navíc Čína zahájila svou první zahraniční mírovou misi v Jižním Súdánu. Jak ale tehdy upozornila stanice BBC, Peking se tím snažil v nestabilní zemi ochránit své ropné zájmy.

Džibutsko.

Džibutsko.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue