Palác Potala, sídlo dalajlamů, je symbolem tibetské nezávislosti.

Palác Potala, sídlo dalajlamů, je symbolem tibetské nezávislosti. | foto: Profimedia.cz

Čína chce vyhlásit den porážky Tibetu za sváteční den

  • 12
Peking se opět pokusil udusit sympatie Tibeťanů k dalajlamovi. Čínská vláda v Tibetu navrhla, aby byl den porážky povstání v této autonomní oblasti před padesáti lety vyhlášen svátečním dnem.

Podle agentury AP tím chce vláda naznačit, že by si Tibeťané měli připomínat výročí pádu feudalismu a ekonomické výdobytky, jež tam čínská vláda přinesla, a zapomenout na potlačení vlastního povstání.

Regionální poslanci navrhli, aby takzvaný den osvobození nevolníků připadl na 28. březen, který by "připomněl všemu čínskému lidu včetně Tibeťanů přelomovou demokratickou reformu, jež byla zahájena před padesáti lety", citovala agentura Nová Čína člena vedení zákonodárného výboru Pchang Po-junga.

Poslanci zatím o návrhu diskutují a datum svátku by mělo být oznámeno po zasedání parlamentu, jež končí v pondělí.

Do Tibetu se valí hordy Číňanů

Přečtěte si, jak vypadá „střecha světa“ čínskýma očima

Po invazi čínských sil do Tibetu v roce 1949 následovala snaha přeměnit buddhistický feudální řád regionu v socialistickou sekulární společnost.

Avšak v březnu 1959 Tibeťané povstali a pokusili se čínské vetřelce vyhnat. Po dvaceti dnech bylo povstání potlačeno a dalajlama uprchl do exilu. Právě 28. března 1959 čínská vláda vyhlásila, že "rozpustí aristokratickou vládu Tibetu a nahradí ji přípravným výborem pro ustavení Tibetské autonomní oblasti", připomněla Nová Čína.

Většina Tibeťanů zůstává loajální vůči exilovému duchovnímu vůdci, jehož Peking obviňuje ze separatistických snah. Dalajlama přitom podle svých slov usiluje pouze o "skutečnou autonomii" pro Tibet, nikoliv o nezávislost.

Čína spustila kolonizaci Tibetu

Čína prohlašuje, že Tibet byl vždy její součástí a není důvod, aby to v budoucnu bylo jinak. Mnozí Tibeťané ale upozorňují, že jejich země byla po staletí fakticky nezávislá.

Čínští vojáci s prsty na spoušti patrolují před Džókchangem, nejposvátnějším chrámem Tibetu. Navozují jednoznačný obraz okupovaného území.

Peking investoval v Tibetu miliardy do vybudování infrastruktury, která zahrnula i nejvýše položenou železniční trať na světě. Přesto podle kritiků region zůstává jedním z nejchudších v Číně a většina zisku z ekonomického rozvoje jde příslušníkům nejpočetnějšího čínského etnika Chan, nikoliv Tibeťanům.

V březnu uplyne také rok od doby, co se v tibetské metropoli Lhase odehrály největší protičínské nepokoje za posledních 20 let a čínské úřady se bojí toho, že by mohly čelit jejich opakování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video