Australský premiér John Howard na tiskové konferenci během summitu APEC (9. září 2007)

Australský premiér John Howard na tiskové konferenci během summitu APEC (9. září 2007) | foto: Mick Tsikas, Reuters

Čína brojila v Sydney proti ekologickým omezením

  • 21
Členské země Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří se na summitu v Austrálii dohodli na dlouhodobém cíli snížení emisí skleníkových plynů, žádné závazné limity ale nepřijali. Omezovat se odmítají některé rozvojové ekonomiky vedené Čínou. Ekologové označili deklaraci za zklamání.

Australský premiér John Howard oznámil, že vůdci 21 států APEC přijali "Sydneyskou deklaraci" o klimatických změnách.

V ní konstatovali nutnost, aby všechny země světa, ať už rozvojové či rozvinuté, přispěly podle svých možností k redukci exhalací skleníkových plynů, které jsou podle expertů hlavní příčinou globálního oteplování naší planety.

Deklarace rovněž stanoví, že členové APEC sníží k roku 2030 o 25 procent množství energie potřebné pro vyprodukování jednoho dolaru hrubého domácího produktu. Plocha pokrytá lesy by se měla do roku 2020 v regionu rozšířit minimálně o 20 milionů hektarů.

Tyto cíle nejsou ovšem pro státy APEC závazné. Právě proto deklaraci kritizovali ekologové, kteří ji považují za jasný neúspěch.

Proti jakýmkoli závazkům vystoupily na summitu rozvojové ekonomiky, vedené Čínou a Indonésií, v obavách, že by takový krok kladl překážky rozvoji jejich hospodářství. Podle nich by měly více odpovědnosti za klimatické změny přijmout vyspělé země.

Navrhovatelé nicméně deklaraci, která je považována za kompromis mezi chudými a bohatými státy APEC, chválí jako důležitý základ pro prosincovou klimatickou konferenci OSN na Bali, kde by se mělo jednat o nástupnickém dokumentu po Kjótském protokolu, jehož platnost vyprší v roce 2012.

Jednání se odehrála za přísně střeženými branami sydneyské Opery, zatímco v ulicích proti americkému prezidentovi Georgi Bushovi, irácké válce, obchodní politice APEC a globálnímu oteplování převážně pokojně demonstrovaly asi tři tisíce lidí.

Při několika šarvátkách utrpěli zranění dva policisté, 17 demonstrantů skončilo za mřížemi. Do blízkosti summitu, který dnes končí, se ale nedostali, protože celé okolí z bezpečnostních důvodů neprodyšně uzavřely kordony policistů a především pět kilometrů dlouhý plot.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video