Čína brojí proti křesťanům. Z kostelů sundavá kříže, prý jsou nebezpečné.

Čína brojí proti křesťanům. Z kostelů sundavá kříže, prý jsou nebezpečné. | foto: Profimedia.cz

Čína brojí proti křesťanům. Z kostelů sundavá kříže, prý jsou nebezpečné

  • 214
Boj čínských komunistů proti věřícím pokračuje. V uplynulých týdnech začaly úřady z kostelů odstraňovat křesťanské kříže, ohrožovaly prý bezpečnost lidí. Věřící jsou si však jisti, že se jedná jen o začátek velkého tažení, které má za cíl vymýtit křesťanství v Číně.

Čínská komunistická strana vždy dělala pro udržení své moci vše. Projevy vzdoru proti režimu tvrdě trestá. Nejprve nátlakem, v krajním případě pak trestem smrti. Nyní se snaží došlápnout na stále rostoucí komunitu křesťanů, kterých v Číně podle posledních statistik žije kolem sta milionů. Jen pro srovnání – komunisté mají ve svých řadách „pouhých“ 80 milionů členů, uvádí server The Guardian.

Křesťané v Číně

Křesťanů začalo v Číně prudce přibývat zejména od roku 1976, kdy zemřel diktátor Mao Ce-tung, a definitivně tak odezněla kulturní revoluce, v rámci níž docházelo k násilnému potlačování křesťanů a zavírání kostelů.

Podle odhadů sociologů je dnes Čína na nejlepší cestě stát se „nejkřesťanštější“ zemí na světě. Pokud se projekce sociologů naplní, v roce 2030 bude v Číně 247 milionů věřících protestantů a katolíků, tedy více než v Mexiku, Brazílii a Spojených státech, tedy zemí, kde v současnosti žije nejvíce křesťanů (více o čínských křesťanech se dočtete zde).

Komunisté se křesťany snaží umlčet, jak jen to v mezích zákona jde. V roce 2013 úřady potichu spustily kampaň, jejímž cílem bylo odstranění křížů z kostelů. Odůvodnění bylo vskutku bizarní. Úřady argumentovaly tím, že kříže ohrožují bezpečnost v kostelích a hyzdí krásu jinak nádherných staveb.

Od spuštění kampaně, která v posledních týdnech nabývá na intenzitě, byly z kostelů odstraněny stovky křížů. Některé svatostánky dokonce úřady nařídily strhnout. Mnozí věřící tvrdí, že za cílenou kampaní proti křesťanům stojí sám prezident Si Ťin-pching a jedná si prý jen o „pilotní projekt“, po kterém budou následovat útoky na samotné věřící.

Ničení kostelů se dotklo katolíků i protestantů. Věřící pomalu ale jistě ztrácí s jednáním úřadů trpělivost. Minulý týden proto vyšli do ulic. „To, co nám dělají, připomíná doby Kulturní revoluce,“ sdělil během protestů jeden z náboženských vůdců v provincii Če-ťiang.

Buddhistická provokace

Bouří se také věřící ve městě Wen-čou, které je považováno kvůli své koncentraci křesťanů za čínský Jeruzalém. Místní náboženská obec zveřejnila otevřený dopis adresovaný úřadům. Tvrdí v něm, že akce proti věřícím se vymykají kontrole. „Naše diecéze byla trpělivá a rozumná. Pořád dokola jsme prokazovali toleranci, modlili jsme se, komunikovali a pozorovali. Doufali jsme, že se situace zlepší. Oni ale nepřestali. Místo toho vyeskalovali kampaň proti kříži, symbolu míru a lásky,“ stojí v dopise.

Úřady však na takové hlasy neslyší a stále častěji nařizují demolici celých kostelů. Naposled šel k zemi pětipodlažní kostel ve městě Wen-ling. Jeho stavba prý neprošla řádným schvalovacím procesem a narušovala územní plán. Podle úřadů pak také ohrožovala provoz na přilehlé silnici.

Kampaň proti křesťanům nabrala v některých městech nečekaný směr. Vláda podle tvrzení věřících poslala ke kostelům buddhistické mnichy s kadidly. Ti měli křesťany vyprovokovat. „Chtěli nás tím rozzlobit, abychom se jim pak pomstili,“ uvedl jeden z věřících a dodal, že k žádným takovým incidentům se křesťané vyprovokovat nenechají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video