V čínském Čcheng-tu barví trávníky výraznou zelenou barvou.

V čínském Čcheng-tu barví trávníky výraznou zelenou barvou. | foto: Daily Telegraph

Čína prosazuje potěmkinovské řešení, vadnoucí trávníky barví nazeleno

  • 10
Čína se v posledních měsících snaží prozářit jinak smogem ovlivněnou ponurou atmosféru ulic velkých měst. Nově se odhodlala k odvážnému kroku. Úřadům ve městě Čcheng-tu se nezdála barva místních trávníků, do akce proto povolaly čety, které městskou vegetaci postřikují svítivě zelenou barvou.

Život ve smogem zamořené oblasti se může zdát poněkud šedivý a nevýrazný, říkali si určitě přední představitelé čínského města Čcheng-tu. Jak jinak si vysvětlit, že v boji za optimističtější životní prostředí sáhli po barvení místních trávníků. Na kuriózní boj s nedokonalou barvou zeleně upozornili reportéři deníku Daily Telegraph, kteří dokonce při rozstřikování barvy přistihli speciální cisterny.

"Dva pracovníci vyskočili z vozu s velkým zásobníkem a začali postřikovat trávník, který okamžitě změnil barvu ze žluté na jasně zelenou," popisuje Che Tchao, obyvatel Čcheng-tu. Zároveň také upozorňuje, že takový postřik určitě neprospívá životnímu prostředí.

Čistý vzduch v plechovce

Kuriózní řešení problému je v Číně na denním pořádku a nevyhnul se mu ani znečištěný vzduch. Milionář Čchen Kuang-piao se totiž před nedávnem rozhodl nabízet zájemcům čistý vzduch v plechovkách, který nasbíral v západních regionech Číny. V přepočtu za méně než dvacet korun si tak zájemce mohl pořídit alespoň několik hlubokých nádechů zcela čistého vzduchu. Výtěžek z prodeje plechovek navíc putoval na charitu. "Chci tak vzkázat vládě a velkým společnostem, aby se nezaměřovaly jen na zisk. Měly by myslet na naše děti a vnoučata," sdělil novinářům Kuang-piao (více o znečištěném vzduchu v Číně čtěte zde).

Čchen Kuang-piao nabízí zájemcům čistý vzduch v plechovkách

To však odmítá Pan Jang ze společnosti Top Green, která barevný postřik vyrábí. "Naše barva je absolutně netoxická. Je to jen zelený postřik. Do města Čcheng-tu ho dodáváme již několik let a máme také spoustu zájemců z jiných provincií po celé Číně. Samozřejmě postřik prodáváme také majitelům golfových hřišť," vysvětluje Jang.

Podle webových stránek společnosti Top Green vydrží barevný postřik až čtrnáct dnů a odolá i dešti. Ve specifikaci je pak také uvedeno, že nazeleno obarví i půdu. Někteří obyvatelé Čcheng-tu by jistě rádi dodali, že skvěle obarví také obuv. Mnoho z nich totiž po procházce musí pracně smývat barevné otisky ze svých bot.

Místní s barvením trávníků nesouhlasí

Místním se chabý pokus úřadů o zkrášlení jejich města nelíbí. "Proč raději nepoužijí vynaložené peníze na výstavbu škol?" ptá se Wu Tching-jü na sociální síti Sina Weibo, obdobě celosvětově oblíbeného Twitteru. A souhlasí s ním i mnoho dalších. Jeden z uživatelů sítě se pobaveně ptá, zda "by nemohli nabarvit také oblohu, aby byla modřejší".

Úřady se k používání barvy na městskou zeleň odmítly podrobně vyjádřit, pouze uvedly, že se jednalo o hnojivo, které mělo pomoci trávníkům přežít zimu. Pan Jang ze společnosti Top Green to však vyvrací. "V našem postřiku rozhodně nejsou žádná hnojiva. Snad jedině, že by do nich sami nějaké přidali," vysvětluje Jang.

Komunistická Čína má dlouhou historii podobných "potěmkinovských" projektů, které mají zemi ukázat v lepším světle. Nedávno například Čína instalovala umělé ovce poblíž hranic s Mongolskem. Chtěla tak vyvrátit množící se hlasy, že tamní pastviny jsou zpustošené a mrtvé.

Litry zelené barvy našly využití také při zahlazování následků těžby. Zdevastované území pak při leteckém snímkování vypadalo jako pastvina. Podobné výstřelky úřady používaly také za panování Mao Ce-tunga. Tehdy bylo vytěženo mnoho hektarů úrodných polí včetně vzrostlých plodin, které pak dělníci umístili podél plánované Maovy cesty. Chvála za plnění plánu vesničany jistě neminula, do efektivního hospodaření však mají podobné postupy daleko.

Nazeleno nabarvené trávníky si "užívají" obyvatelé čínského Čcheng-tu.

Nazeleno nabarvené trávníky si "užívají" obyvatelé čínského Čcheng-tu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video