Americká a čínská delegace se v Pekingu připravují na vojenská jednání

Americká a čínská delegace se v Pekingu připravují na vojenská jednání | foto: Reuters

Čína a USA zasedly k vojenským rozhovorům, řeší Tchaj-wan i KLDR

  • 6
Čína a Spojené státy zahájily vojenské rozhovory na vysoké úrovni. Delegace by během dvou dnů měly probrat zbrojní program KLDR, vzájemné námořní půtky nebo otázku Tchaj-wanu. Právě loňská dodávka amerických zbraní pro ostrov, který Peking považuje za svou provincii, vyhrotila vztahy obou zemí.

Obnovené rozhovory, které za Spojené státy povede náměstkyně ministra obrany Michele Flournoyová a na čínské straně zástupce náčelníka generálního štábu Ma Siao-tchien přicházejí v pravý čas.

Náměstkyně ministra obrany Michele Flournoyová se zástupcem čínské náčelníka generálního štábu Ma Siao-tchienemSeverní Korea na konci května provedla svou druhou jadernou zkoušku a nyní hrozí zopakováním testu rakety dlouhého doletu. Svou střelu hodlá namířit na Havajské ostrovy. Čína i přesto, že je nejbližším spojencem Pchjongjangu, podpořila nové sankce OSN vůči KLDR a nyní půjde o to, jak stalinistický režim odradit od dalšího harašení zbraněmi. - o chystaném testu rakety si přečtěte zde

"Domnívám se, že za současných okolností jsou čínsko-americké diskuse o situaci na Korejském poloostrově přirozenou věcí," poznamenal mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang.

Vojenské rozhovory po roce a půl

To ale zdaleka nebude jediný bod jednání mezi dvěma jadernými velmocemi. Delegace by měly hovořit i o citlivé otázce Tchaj-wanu. Právě kvůli ostrovu, který Čína neustále považuje za svou odpadlickou provincii, Peking přerušil obranné rozhovory s USA, které se pravidelně konaly od roku 1997.

Washington se totiž rozhodl, že na ostrov prodá zbraně za 6,5 miliardy dolarů, a to se Číňanům, kteří usilují o připojení ostrova k Číně, a to i pomocí zbraní, ani trochu nelíbilo. Poslední podobné rozhovory na podobné úrovni se uskutečnily v prosinci 2007.

Podívejte se, jak čínské lodě v Jihočínském moři ohrožují americké plavidlo.

Podle serveru BBC se delegace nevyhnou ani otázce vzájemných námořních půtek. V minulých měsících se americké výzkumné lodě několikrát dostaly do sporu s čínskými loděmi v Jihočínském moři, které Peking považuje za svoji výsostnou ekonomickou zónu. Vyjednavači tak budou muset vyřešit, jak dalším vzájemným konfliktům předejít. - o námořních konfliktech si přečtěte zde

Mlžení kolem vojenských výdajů

Za napětím mezi oběma zeměmi je i čínské mlžení kolem vojenských výdajů, které v poslední době strmě rostou. Peking říká, že letos za modernizaci své armády utratí v přepočtu 70 miliard dolarů, což je o téměř 15 procent více než loni. Analytici ale tvrdí, že jsou výdaje na zbrojení ve skutečnosti daleko vyšší.

I tak ale zdaleka nedosahují výdajů Washingtonu, který chce na příští rok Pentagonu přiklepnout 534 miliard dolarů. To je téměř polovina částky, kterou na zbrojení věnuje celý zbytek světa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video