Sporné souostroví Tiao-jü čili Senkaku, o které se hádají Číňané s Japonci. | foto: AP

Čína se zlobí na Spojené státy, nepodpořily ji v boji o sporné souostroví

  • 8
Čínští političtí činovníci se ostře ohradili proti vyjádření americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Ta Číně vzkázala, že Spojené státy nepodpoří jakékoli čínské kroky ve sporu o souostroví Senkaku, kromě těch mírových. Souostroví si nárokuje i sousední Japonsko a mezi oběma velmocemi se kvůli němu rozhořel ostrý spor.

Čínský ministr zahraničí na prohlášení Clintonové okamžitě reagoval a označil ho za nepřípustné. "Paní Clintonová zcela opomněla mnoho důležitých faktů týkajících se celého sporu," uvedl ministrův mluvčí Chung Lej.

Clintonová v prohlášení uvedla, že "se ohrazuje proti jakýmkoli akcím ze strany Číny, které by podkopávaly nároky Japonska na souostroví Senkaku". Vzápětí však dodala, že Spojené státy k danému sporu nezaujímají žádné oficiální stanovisko. "Chceme jen, aby Čína a Japonsko vyřešily tento spor mírovou cestou prostřednictvím rozumného dialogu," cituje Clintonovou server BBC.

Čínský tisk však s prohlášením nesouhlasí. "Vyjádření ze strany USA jednoduše ignorují mnoho historických faktů, jiné pak zamlžují nebo manipulují," shodují se. Podle Číny je nepochybné, že sporné souostroví patří pod její správu.

Spory o souostroví se vyostřily už v září loňského roku, kdy japonská vláda odkoupila tři největší ostrovy od jejich soukromých vlastníků (více o odkoupení ostrovů čtěte zde). Tento krok vedl k uzavření několika japonských společností operujících na území Číny.

Čínská hlídková loď Chaj-ťien 46, kterou Peking vyslal ke spornému soustroví Tiao-jü-tchaj čili Senkaku.

Ostrou reakci ze strany Číňanů vyvolala akce malé skupiny Japonců, kteří na sklonku loňského roku doplavali na sporné ostrovy Senkaku a vztyčili tam svou národní vlajku.

V následujících týdnech pak kolem ostrovů začaly kroužit čínské vládní lodě (více o vyslání lodí čtěte zde). Ty mají chránit zejména nerostné bohatství a bohatá loviště ryb, která se v okolí souostroví nacházejí. Kromě Číny a Japonska vznáší nároky na ostrovy také Tchaj-wan.

Malé neobydlené souostroví Senkaku, v Číně známé jako Diaoyu, ležící poblíž čínských a tchajwanských břehů přišlo pod správu Japonska v roce 1971, předtím ho spravovaly USA. Senkaku už ostrovnímu státu patřily v rozmezí let 1895-1945. Po celou dobu si však na ně činí nárok Čína, která se hájí jejich objevením a historickým vlastnictvím sahajícím až do čtrnáctého století. Oblast zahrnuje pět ostrovů a tři skaliska. Český název pro sporné souostroví by zněl "Špičaté ostrovy".

Souostroví senkaku se nachází nedaleko pobřeží Číny.

Souostroví senkaku se nachází nedaleko pobřeží Číny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue