Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci ozbrojených sil (8. března 2013)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci ozbrojených sil (8. března 2013) | foto: AP

Zbrojením spor s KLDR nevyřešíte, vzkázala Čína Spojeným státům

  • 34
Napětí mezi KLDR, Jižní Koreou a Spojenými státy se nevyřeší posilováním bezpečnostních opatření. Takové stanovisko zaujala Čína k nedávnému posílení raketové obrany USA. To podle předních představitelů Číny povede jen k prohloubení celého konfliktu.

Mluvčí čínského ministra zahraničí Chung Le na pondělní tiskové konferenci uvedl, že "akce jako posilování systému protiraketové obrany jen zintenzivní už tak vypjaté nepřátelství obou zemí a rozhodně nepřispěje k mírovému vyřešení problému".

Čína podle něj doufá, že všechny státy zapojené do sporu budou usilovat o mír a stabilitu a přistoupí k celému problému zodpovědně. Pentagon v pondělí uvedl, že Spojené státy Čínu s předstihem informovaly o svých plánech na posílení raketové obrany, zároveň však reakci z Pekingu odmítl komentovat, píše server guardian.co.uk.

O posílení obranných mechanismů USA informoval už v pátek americký ministr obrany Chuck Hagel (více o posílení obrany čtěte zde). Podle jeho slov se jednalo pouze o reakci na nezodpovědné provokace ze strany KLDR, která spojeným státům vyhrožovala preventivním jaderným útokem.

Soul pod protiraketovým deštníkem

Náměstek ministra obrany Ashton Carter v pondělí uvedl, že hrozby z KLDR budou mít i v budoucnu za následek jen a pouze posilování bezpečnostních závazků Washingtonu vůči Soulu. Carter vysvětlil, že ochrana zahrnuje takzvaný protiraketový deštník, pod který USA Jižní Koreu schová. Jižní sousedé agresivních Severokorejců totiž jaderné zbraně nevlastní.

KLDR pohrozila jadernou válkou Jižní Koreji i Spojeným státům v reakci na nové sankce OSN, které byly trestem za únorovou severokorejskou jadernou zkoušku. Popudila ji také společná vojenská cvičení, která oba spojenci od začátku března pořádají.

Sankce prosazovala mimo USA i Čína, která dosud patřila k severokorejským spojencům. Sankce mají za cíl zastavit Severní Koreji přísun materiálu a veškerých peněz, které by mohly sloužit k vývoji jaderného arzenálu a raket dlouhého doletu.

KLDR v reakci na sankce před deseti dny vypověděla šedesát let starou mírovou dohodu s Jižní Koreou (více o vypovězení čtěte zde). Následně pak také oznámila, že přerušuje takzvanou červenou linku, tedy přímé telefonické spojení mezi Pchjongjangem a Soulem (více čtěte zde). Dalším opatřením, které přijal Pchjongjang v reakci na zpřísnění sankcí mezinárodního společenství, je uzavření hlavního hraničního přechodu Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi KLDR a jejím jižním sousedem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video