Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Čína má další skandál s jídlem. Kontroloři našli maso z dob Mao Ce-tunga

  • 57
Kontroloři v Číně zabavili více než sto tisíc tun nevyhovujícího mraženého masa. Při některých zátazích zadržené maso bylo více jak čtyřicet let staré.

Při celostátním zátahu proti pašerákům masa úřady zajistily více než sto tisíc tun kuřecích křídel, vepřového a hovězího masa v celkové hodnotě až tři miliardy jüanů, tedy přes 11 miliard korun. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čínské státní noviny China Daily.

„Smrdělo to, málem jsem se pozvracel, když jsem otevřel dveře,“ citovala agentura AFP úředníka z provincie Chu-nan, kde při razii našli 800 tun masa. Podle tamní webové stránky maso, které objevili kontroloři v tamní provincii pocházelo z hraniční oblasti s Vietnamem, kde je „těžké kontrolovat tok masa“.

Úředníci z jižní provincie Kuang-si, která leží u hranic s Vietnamem, uvedli, že některé maso bylo starší než čtyřicet let, což znamená, že zvířata byla poražena a maso naporcováno a zabaleno v době, kdy komunistické Číně vládl její zakladatel Mao Ce-tung, který zemřel v roce 1976.

China Daily neinformuje odkud přesně mražené maso pocházelo. Tvrdí však, že pašeráci maso levně nakoupili v zahraničí, odkud ho lodí dopravili do Hong Kongu a Vietnamu, odkud ho teprve transportovali do Číny. 

Maso je několikrát rozmražené, než dorazí k zákazníkům

Zástupce ředitele protipašeráckého úřadu v hlavním městě provincie Chu-na-ne-se Jang Po tvrdí, že pašeráci, aby ušetřili, častěji své zboží převážejí spíš v obyčejných autech než v mrazících. „Takže maso je často několikrát rozmražené, než dorazí k zákazníkům,“ vysvětlil.

Oficiální stránky Čínské generální správy cel nepíšou o zabavení sto tisíc tun masa. Zadržené tuny masa jsou zatím poslední kauzou v řetězci skandálů dotýkajících se bezpečnosti potravin v Číně. 

Na začátku roku kontroloři hongkongské společnosti AsiaInspection uvedli, že polovina kontrolovaných čínských výrobců a zpracovatelů nesplňuje požadavky, které jsou kladeny na potravinářské firmy například v Evropě či v USA (více zde). 

V loňském roce byly do skandálu s prodejem prošlého masa zataženy i americké společnosti jako McDonald’s, Starbucks, KFC, Pizza Hut a Burger King (více se dočtete zde).

Nejznámější případ kontaminovaných či jinak zdravotně závadných potravin se týká kojeneckého mléka, do něhož výrobci přidávali melamin, aby se zdálo, že je bohaté na proteiny. Chemikálie způsobila v roce 2008 smrt šesti dětí a onemocnění dalších 300 tisíc (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue