Děti si z táborů vozí vši a šampony jsou na ně mnohdy krátké. Ilustrační foto.

Děti si z táborů vozí vši a šampony jsou na ně mnohdy krátké. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Čím dál víc dětí si z tábora přiváží odolné vši, šampon na ně nestačí

  • 132
Stává se z toho nový prázdninový rituál. Dítě přijede z tábora, rodiče ho naloží do vany a pak ostříhají nakrátko. Čím dál víc dětí si z prázdninového pobytu přiváží vši. A šampony na ně podle rodičů mnohdy vůbec nezabírají. Vši jsou totiž velmi odolné.

"Syn přijel z tábora zavšivený jak z gulagu. Nasadili jsme odvšivovací kúru podle návodu, pečlivě vyčesávali hnidy, po týdnu použili přípravek znovu," líčí Anna Berková z Prahy, matka devítiletého Felixe.

Nepomohlo to, po dalších pěti dnech měl chlapec opět plnou hlavu vší. "Takže byť to nesl těžce, vlasy, které si pěstoval dva roky, musely dolů," líčí Berková.

Její syn nebyl jediný, který tak dopadl – vši mělo během školního roku či prázdnin hned několik dětí rodinných známých, přestože spolu nechodí do škol ani nejezdí na tábory. Se stejnou zkušeností – platí na ně jen málokterý speciální šampon.

"Je mi přitom záhadou, proč vši neměla i moje dcera, která rovněž byla se synem na táboře," uvažuje Berková o tom, zda nejsou některé děti přirozeně odolnější.

Hygienik Václav Rupeš, který výskyt vší a možnosti hubení dlouhodobě mapuje, však tvrdí, že nic takového odborná literatura nepřipouští.

"Záleží na míře kontaktu mezi dětmi, nakolik k sobě dávají hlavy a podobně," vysvětluje.

Podle něj je možné, že postižené dítě si vši opakovaně nosí ze školy, ale nešíří je dál, pokud třeba se sourozencem nespí v jedné posteli. Zkušenosti rodičů jsou však jiné.

Běžně se stává, že jeden potomek dostává vši opakovaně, zatímco druhému se vyhýbají. A to přesto, že dělají spoustu věcí, nad nimiž hygienici lomí rukama – třeba si půjčují hřebeny nebo čepice.

Šampony nemusí pomoci

"Syn přijel z tábora zavšivený a ještě neskutečně poštípaný, přičemž si komáří kousance rozškrábal tak, že se mu nejspíše do začátku školního roku nezahojí," popisuje Pražačka Hana Davidová.

Jelikož chtěla pořádně umýt hlavu nejen postiženému synovi, ale i svým dalším dvěma dětem, sobě a manželovi, nakoupila v lékárně šampony proti vším za tisíc korun.

"Stačilo to akorát na jednu kúru a jedno doporučené zopakování," popsala žena, jejíž děti se letos s vešmi potýkaly už poněkolikáté.

Vši jsou problémem už několik let. A prázdniny, kdy mají děti na táborech volnější režim, jim svědčí.

"Neznamená to přitom, že rodina má problémy s hygienou," upozorňuje hygienik Václav Rupeš. Doporučuje důsledně dodržovat návod na přípravcích proti nim – nejlepší je podle něj český sprej Diffusil H Forte, jehož účinnost prokázaly i testy.

Ten však není vždy k dostání, navíc ne všichni rodiče s ním mají dobrou zkušenost – mnohým nezabral.

Podle Rupeše to může být tím, že ho používají špatně, či proto, že rodiče nezbaví dítě všech živých vší a hnid.

"U šamponů, které obsahují třeba tee tree oil, nikdo účinnost netestoval," podotkl Rupeš.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Gulag, rodina, Vši

Video