Cílem polní nemocnice má být Basra

Praha - Jihoirácké město Basra má být podle plánů ministerstva obrany místem, kde by měli v případě vyslání humanitární mise působit čeští zdravotníci ze 7. polní nemocnice. Informoval o tom ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Upozornil však, že polní nemocnice nemůže být v oblasti rozmístěna, dokud město nebude zcela pod kontrolou koaličních sil.

"Dokud neutichnou boje, není možné v Basře nemocnici rozmístit," řekl Tvrdík.

Víc než milionové město však koaliční jednotky dosud jen obléhají a uvnitř panuje podle svědků doslova teror, který tam šíří fanatičtí stoupenci Saddáma Husajna.

Tvrdík podotkl, že ohledně místa působení českých zdravotníků padne jasnější stanovisko až po posvěcení mise českým parlamentem a pochopitelně i po koordinaci s americkými a britskými silami.

"Je jasné, že v rámci humanitární pomoci do Iráku prakticky nikdo nemůže bez souhlasu útočících sil. Šanci mají pouze vojáci označení červeným zdravotnickým křížem," uvedl.

Podle vládního návrhu by mohlo na Blízký východ odcestovat až 300 vojáků. Kromě členů nemocnice i stovka vojáků z prostějovské 6. skupiny speciálních sil a příslušníci Vojenské policie.

Právě elitní bojovníci z Prostějova by měli dbát na bezpečnost zdravotníků a obslužného personálu nemocnice. "Jejich úkolem je ochrana nemocnice. Nic jiného," prohlásil Tvrdík. Podle něj se dá totiž očekávat, že chování iráckých obyvatel nebude zcela přátelské.

Armádní nemocnice by měla prioritně zmírňovat válečné utrpení civilních obyvatel Iráku, protože Česká republika není na straně útočících sil. V samotné nemocnici, která by měla nejprve odcestovat do Kuvajtu a poté možná i do Iráku, má sloužit na 150 vojáků, z toho 23 lékařů včetně chirurgického týmu, anesteziologa i očního lékaře a 29 zdravotníků.

Zbývající část jsou podpůrné jednotky logistiky, ženistů a ochrany. Nemocnice má k dispozici 50 lůžek a z toho šest míst jednotky intenzivní péče. Součástí komplexu je i moderní zubní ambulance.

Jak informoval Roman Blanař ze zdravotnické sekce ministerstva obrany, nemocnice může vyrůst v jakýchkoliv podmínkách. "Jsme schopni tábor vybudovat i v poušti. Jádro nemocnice je zcela klimatizované. Ženijní skupina je pak připravena kolem nemocnice vybudovat ochranné valy," popsal Blanař.

Během jednoho dne jsou zdravotníci v polní nemocnici schopni ošetřit přes 150 zraněných či nemocných. V kritických situacích pak nemocnice dokáže přijmout až 300 pacientů. Půlroční mise jednotky v oblasti stojí takřka půl miliardy korun a na financování by se měly podílet jak Spojené státy, tak i Británie.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video