Kim Čong-il

Kim Čong-il | foto: Profimedia.cz

Cílem KLDR je porážka imperialismu, říká koreanista

  • 13
Severokorejský jaderný test šokoval celý svět. Přední politici ho odsuzují a hrozí odvetou. Pchjongjang tvrdí, že by mu měli všichni gratulovat. Prý má na test právo. "Poukaz KLDR na ´suverénní právo´ výkonu jaderných testů je do značné míry oprávněný," říká koreanista Petr Bláha.

"Podobně ´nelegitimní´ testy provedl například Izrael, Indie či Pákistán," dodává odborník z Orientálního ústavu Akademie věd ČR takřka jedním dechem.

"Nejprve je třeba potvrdit, že šlo skutečně o jaderný test," upozorňuje. Dosavadní informace se rozcházejí a kromě KLDR nikdo nepotvrdil, že šlo skutečně o výbuch atomové bomby. Dokonce i Rusko s Čínou pouze spekulují o síle exploze.

Sám Bláha se přiklání k názoru, že šlo skutečně o nukleární test. Zároveň ale říká, že "klamných tvrzení severokorejského režimu nalezneme bezpočet". Jako příklad uvádí například tvrzení o držení jaderných zbraní, jeho následné popírání a opětovné potvrzení.

Silácká vyjádření režimu Kim Čong-ila prý mají zcela jasné důvody: "Tradičním cílem KLDR je porážka kapitalismu a imperialismu. K tomuto boji patří i snaha o rozbití stability mezinárodního systému," snaží se koreanista přiblížit chování Pchjongjangu.

Za současnou napjatou situaci v severovýchodní Asii podle něj částečně může i Západ. "Mezinárodní systém proti šíření zbraní hromadného ničení má výrazné trhliny," říká.

Reakce Číny je pochopitelná
Pro Bláhu není překvapivá ani tvrdá reakce Číny. "Rozhodně nebylo možno očekávat, že by Čínská lidová republika - usilující o roli nejvlivnější mocnosti v regionu a poměrně úspěšně budující image mírotvorce - KLDR za test pochválila." Test je prý ale "políčkem čínské zahraniční politiky".

Nejlidnatější země světa by nakonec mohla z krize těžit. "Pokud by se v dohledné době Pekingu podařilo KLDR přesvědčit k návratu k šestistranným jednáním, vliv Číny by bezpochyby nadále vzrostl," míní.

Metoda cukru bez biče
Největší vrásky na čele tak Pchjongjang přidělá jihokorejským politikům. Soul prý vůči svému severnímu sousedovi uplatňoval metodu "cukru bez biče".

"Současná No Mu-hjonova administrativa bude jen stěží vysvětlovat voličům, proč hospodářsky podporuje režim, jenž očividně porušuje vzájemné dohody - mimo jiné o denuklearizaci Korejského poloostrova z roku 1991."

Vzdálenost nehraje roli
Navzdory vzdálenosti by se mohlo dění v Severní Koreji nepřímo dotknout i Česka. "Je otázkou, jak situace ovlivní názory české veřejnosti na umístění raketových základen USA na našem území," říká.

"Argument, že KLDR je od nás příliš daleko, je v systému kolektivní obrany NATO naprosto lichý."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video