Cíle inspekcí v Iráku halí tajemství

  • 7
V Iráku finišují přípravy ke zbrojním inspekcím OSN. Po přípravném týmu dorazilo z Kypru do Bagdádu prvních 17 inspektorů. Někteří z nich mají zkušenosti z inspekcí ukončených v roce 1998. Celý tým bude tvořit 70 specialistů. Cíl jejich první cesty je tajemstvím. Chtějí Iráčany překvapit, což jim rezoluce Rady bezpečnosti umožňuje. Inspekce začnou ve středu.

"Předem neoznámené inspekce jsou klíčem našeho mandátu," odpověděla mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Melissa Flemingová na otázku, který objekt navštíví zbrojní inspektoři jako první.

První inspekční tým tvoří 12 členů Monitorovací, ověřovací a inspekční komise OSN (UNMOVIC) a šest odborníků MAAE z Austrálie, Británie, Egypta, Finska, Ruska a USA. V čele skupinky MAAE je Francouz Jacques Bauch, zatímco experty UNMOVIC vede Řek Demetrios Perricos.

"Odjíždíme tam plni nedůvěry, stejně jako do jakékoli jiné země. Pak uvidíme, jak se věci vyvíjejí v terénu. Očekáváme tentokrát jinou spolupráci, protože nedostatek spolupráce by měl vážné následky," podotkla mluvčí.

Podle iráckého tisku Bagdád dokáže USA, že nemá žádné zbraně hromadného ničení. List Bábil zmiňuje nespravedlivé zaujetí Američanů proti Iráku. Vládní deník As-Saura zase připomněl, že členové minulého inspekčního týmu se nechali zneužít k proamerické špionáži.

Před inspektory dorazilo vybavení
Den před prvními inspektory dorazilo do Bagdádu jejich vybavení. Letadlo s nákladem přistálo na mezinárodním letišti Saddam. Na palubě byly počítače, komunikační technika, nábytek, lednice a léky.

Do Bagdádu přiletělo i pět dalších techniků OSN. V irácké metropole bylo dosud 33 techniků, kteří mají na starosti přípravné úkony nezbytné k zahájení inspekcí.

Letadlo C-130 Hercules přiletělo do Bagdádu z Larnaky na ostrově Kypr, který slouží jako základna zbrojní inspekce. Začátkem týdne odletěl do Bagdádu také ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad El Baradej.

OSN čeká na iráckou zprávu
Nová rezoluce 1441, kterou Rada bezpečnosti OSN schválila jednomyslně
8. listopadu, výrazně zpřísňuje podmínky inspekcí a hrozí vážnými důsledky Bagdádu, pokud se nepodřídí a nebude spolupracovat s inspektory.

Irák má do 8. prosince předložit OSN vyjádření o stavu iráckého arzenálu.

"Vůbec nepochybujeme o tom, že vlastní zbraně hromadného ničení. Očekáváme tedy, co řekne ve svém prohlášení," je zvědav britský premiér Tony Blair. Zdůraznil, že inspektoři musejí mít přístup do všech vytipovaných objektů.

Hlavní šéf inspektorů, Švéd Hans Blix, má za úkol informovat o případných nedostatcích. Rada bezpečnosti OSN se má v takovém případě ihned sejít a dojednat další postup.

Irák opakovaně vyjádřil ochotu k "úplné" spolupráci s inspektory. Bagdád přitom tvrdí, že žádné zbrojní programy zakázané OSN neprovozuje, a prohlašuje, že inspektoři žádné zbraně hromadného ničení neobjeví.

Předcházející kontroly v Iráku byly úspěšné. Do roku 1998, kdy Bagdád přiměl inspektory odejít ze země, zlikvidovali čtyřikrát víc biologických a chemických zbraní, než se podařilo zničit spojencům během války v Perském zálivu.

Letadlo s vybavením pro zbojní inspektory přistálo na letišti v Bagdádu. Přivezlo počítače, komunikační techniku, nábytek, lednice a léky. (23. listopadu 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video