Kalouskovo ministerstvo financí se zakázkou začalo zabývat na základě oznámení kvůli možnému porušení zákona o praní špinavých peněz.

Kalouskovo ministerstvo financí se zakázkou začalo zabývat na základě oznámení kvůli možnému porušení zákona o praní špinavých peněz. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Cifršpioni našli 135 milionů z kauzy Promopro na podezřelých účtech

  • 362
Ministr financí Miroslav Kalousek se pochlubil, že jeho lidé rozklíčovali kauzu Promopro. Na podezřelých účtech jsme našli téměř 135 milionů korun, které skončily u společníka majitele firmy, oznámil. Promopro zajišťovalo v době předsednictví EU pro stát audiovizuální služby.

Podle finančního analytického útvaru ministerstva subdodavatel firmy Promopro poslal peníze na účet anglické offshorové společnosti Deeside Service Solutions. K účtu měl dispoziční právo Libor Veverka, který v několika firmách figuruje jako společník majitele Promopro Jaroslava Veselého.

Z obchodu je obviňován bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti a současný ministr obrany Alexandr Vondra z ODS. Ten ale vinu popírá.

Finančně analytický útvar

Finančně analytický útvar vznikl v roce 1996 a má na starosti boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Pracuje v něm několik desítek specialistů. Má široké pravomoci a ze zákona mu všechny finanční instituce musí hlásit podezřelé převody peněz a transakce. Spolupracuje s policií, tajnými službami i finančními úřady a má přístup do řady databází s citlivými informacemi. Na základě podezřelých informací pak podává trestní oznámení. Jen loni útvar obdržel 1887 oznámení o podezřelých obchodech, podal 296 oznámení a zajistil 287 milionů korun. Ředitelem je Milan Cícer, dříve náměstek ředitele protikorupční policie.

Peníze dále putovaly na další účty v Rakousku, ke kterým měl dispoziční právo opět Veverka. "Bylo to standardní vyšetřování zcela nestandardní zlodějny," komentoval vyšetřování ministr financí Miroslav Kalousek.

Peníze se podle něj podařilo díky spolupráci s rakouskými a britskými úřady zablokovat a stát tak zřejmě poprvé v historii dostane velkou sumu zpět.

Na prezentaci ministerstva z dnešní tiskové konference se podívejte zde.

Podle Kalouskova úřadu není zřejmé, co stát získal za cca polovinu plateb firmě Promopro při předsednictví EU. Stát celkem firmě zaplatil 525 milionů korun, sporných je 240 milionů.

Z toho zhruba 135 milionů korun skončilo na účtu firmy Deeside Service Solutions, 44,8 milionů korun na soukromých účtech majitelů společnosti Promopro manželů Veselých a 61 milionů byl zisk společnosti Promopro.

"V žádném případě nechci ovlivňovat ani zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Možné převody peněz mezi dodavateli a subdodavateli nemohu posuzovat, neboť mi o nich není absolutně nic známo. Je na policii, aby vše důsledně vyšetřila," reagoval na nové informace Vondra.

Lukrativní zakázku šetří policie

Zakázku úřadu vlády pro firmu Promopro začala minulý týden vyšetřovat protikorupční policie. Firma získala kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví bez výběrového řízení. Úřad vlády jí zaplatil za tyto služby téměř 551 milionů korun.

Trestní oznámení kvůli zakázce podal už před časem právě finanční analytický útvar ministerstva financí. Mezitím se vyrojily informace, že 50 milionů korun z firemního účtu společnosti Promopro skončilo na soukromých účtech rodiny Veselých.

Ministerstvo financí se kauzou Promopro začalo zabývat na základě oznámení banky kvůli možnému porušení zákona o praní špinavých peněz.

Majitelé firmy Promopro podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Komerční banka podle nich poskytla nepravdivé údaje o jejich účtu. Zároveň podali stížnost k Úřadu pro ochranu osobních údajů kvůli tomu, že do médií unikly podrobné informace o jejich bankovních transakcích.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video