Cibulka se konečně dočká obnovy

Cibulka - Lesopark na Cibulce se dočká obnovení. Rozhodla o tom při minulém zasedání rada hlavního města Prahy. Město má jako vlastník této nemovité kulturní památky povinnost starat se nejen o zeleň, ale i o sochy a další umělecká díla. "Odboru městské zeleně toto usnesení umožní zahájit přípravu projektové dokumentace na postupnou obnovu lesoparku Cibulka a zahájit opravu sochařských děl a prvků drobné architektury," uvedl tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Rozsah prací by měl být schválen až v rámci rozpočtu.

Dnešní lesopark Cibulka s Kinského zahradou představují dvě nejvýznamnější přírodně krajinářská díla vzniklá v Praze ve dvacátých a třicátých letech 19. století.

Anglický krajinářský park nechal u stejně pojmenované usedlosti v Košířích vybudovat v letech 1818-1824 Leopold Linhart Thun-Hohenstein. Podle rodiny Cibulkových z Veleslavína, kterým patřila v 15. století, se jí říká Cibulka.

Součástí unikátního areálu je množství romantických staveb a uměleckých děl. Vedle chráněných psích budek do něj patří ještě rozhledna, hájovna, poustevna, umělé zříceniny, zahradní pavilony, toskánský sloup, kamenná stéla od Václava Prachnera, Čínský pavilon, vyhlídková terasa, kterou zdobily sochy čtyř Číňanů, a další volně umístěné sochy. Soubor představuje vzácný příklad dobového krajinářského umění.

Pečlivě komponovaný park, romantická a mírně nostalgická atmosféra navozená výběrem ztvárněných témat, to vše dnešního návštěvníka okouzlí stejně silně jako generaci biskupa Leopolda.

Navzdory zchátralému stavu a nevhodnému pozdějšímu zalesnění jde o dílo s vysokým stupněm autenticity.

Lesopark Cibulka už chátrá dlouhá léta. Nyní by se konečně měl dočkat zaslouženého obnovení a oprav. (29. července 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video