Šéf CIA Michael Hayden informoval o zničení záznamů v oběžníku zaměstnancům.

Šéf CIA Michael Hayden informoval o zničení záznamů v oběžníku zaměstnancům. | foto: ČTK

CIA zničila záznamy z kontroverzních výslechů vězňů

  • 92
"Zničili jsme záznamy z výslechů teroristů, protože už neměly zpravodajskou hodnotu. Pokud by navíc unikly do rukou teroristů, ohrozilo by to bezpečnost agentů," napsal šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) svým zaměstnancům. Opozice zničení záznamů kritizuje.

Agenti podle Haydenových slov záznamy pořizovali v roce 2002 a skartovali je o tři roky později, když usoudili, že už jim k ničemu nejsou.

Šéf tajné služby v dopise svým podřízeným napsal: "Pásky představovaly závažné bezpečnostní riziko. Kdyby někdy unikly, umožnilo by to rozpoznání vašich kolegů, kteří v programu (vyslýchání vězňů) sloužili. Je i jejich rodiny by to vystavilo odvetě Al-Kajdy a jejích sympatizantů."

Rozhodnutí o zničení záznamů vyvolalo rozhořčené reakce. Kritici totiž tvrdí, že CIA vězně mučila například tzv. waterboardingem (simulovaným topením) a nyní o tom zničila důkazy.

"Zničení záznamů naznačuje naprosté pohrdání vládou zákona. Byl v tom úmysl zahladit stopy, díky kterým by se agenti CIA museli zodpovídat z mučení vězňů," uvedl Jameel Jaffar z Americké unie pro ochranu občanských svobod.

CIA neupřesnila, co se na zničených páscích nacházelo. "Použité metody byly v souladu se zákonem, byly bezpečné a účinné," odmítl sdělit detaily Hayden. Posílené metody výslechu museli podle něj vyšetřovatelé použít například proti jednomu z velitelů Al-Kajdy abú Zubajdovi.

Jedním z původních důvodů pořizování záznamů bylo právě zpětné ověření, zda výslechy probíhají v souladu se zákony, řekl Hayden. Vnitřní kontrola CIA v roce 2003 došla k závěru, že používané techniky zákonům neodporovaly.

S oficiálním důvodem skartování záznamů však nesouhlasí opoziční demokraté. Požadují, aby celou věc začal vyšetřovat Kongres.

Předseda soudního výboru Senátu Patrick Leahy podotkl, že zničení pásků je dalším znepokojivým aspektem tajného vyslýchacího programu. Jeho existenci přiznal prezident George Bush teprve loni v září.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video