CIA: V televizi vystoupil Saddám Husajn

  • 136
Americká rozvědka tvrdí, že v televizi skutečně vystoupil Saddám Husajn. Přesto se objevují spekulace, že byl zraněn či dokonce zabit při cíleném útoku na Bagdád. Pod podmínkou zachování anonymity to uvedli někteří vládní činitelé. Podporuje to fakt, že se irácké velení dosud nezmohlo na odvetu.

Analytici CIA dospěli k závěru, že vysílání irácké televize krátce po začátku války pravděpodobně opravdu ukázalo Saddáma Husajna, a ne jeho dvojníka.

"Byl to jeho hlas," stojí v expertize. Podle ní ale není zároveň jisté, že projev nebyl předtočen.

Američtí zpravodajští odborníci pečlivě analyzovali nahrávku jeho projevu a pomocí speciálních přístrojů a programů pro vyhodnocování hlasových charakteristik porovnávali zvukový záznam se záznamy řady minulých Husajnových projevů.

Německý patolog Dieter Buhmann z univerzity v německém Saarbrückenu, který vypracoval studii prezidentových dvojníků si je téměř jist.

"Saddám má mnoho dublérů, ale nikdy se nestalo, že by promluvili," uvádí vědec. Dle jeho názoru se skutečně jednalo o iráckého prezidenta.

Zprávy o Husajnových dvojnících mají rozměry legend. Dvojníci se údajně podrobili řadě plastických operací a dokonale ovládli prezidentovu mimiku.

Irák rezolutně popírá, že by se v televizi objevil dvojník, a tvrdí, že Husajna při prvním úderu nynější operace ochránil Alláh.

Do bunkru jeli lékaři, ale za kým?
Američtí zpravodajci podle agentury AP věří, že Saddám Husajn a možná dva jeho synové byli uvnitř podzemního bunkru v rezidenčním komplexu v Bagdádu, když na něj ve čtvrtek ráno našeho času začaly dopadat první americké rakety a bomby.

Na místo prý poté byla přivolána lékařská pomoc. "Není ale jasné, pro koho přesně byla pomoc určena," řekl zmíněný zdroj AP.
 
Podle něj nebylo zatím možné s definitivní jistotou říci, zda byl Saddám při čtvrtečním ranním úderu zasažen, ani zda je naživu nebo mrtev. Pár hodin po útoku se Saddám objevil na televizní obrazovce a pronesl projev.

Velení se chová podivně
Odborníci upozorňují, že v Saddámově projevu nebyla žádná přímá zmínka o předcházejícím útoku ani o jiných událostech, která by potvrdila, že mluvil skutečně v hodinách následujících po vypuknutí války.
 
Informace amerických zpravodajských služeb kromě toho podle AP poukazují na skutečnost, že irácké vedení nezorganizovalo po americkém útoku žádnou koordinovanou odvetnou akci v Bagdádu ani ve zbytku země.

To údajně vzbuzuje domněnky, že irácké vedení může být v chaosu nebo je zbaveno možnosti komunikovat s polními veliteli.

Irák vypsal za spojenecké hlavy odměny
Jakékoliv zprávy o zranění či zabití svého prezidenta irácká strana odmítla. Odměnu za zajetí či zabití nepřátelských vojáků naopak vypsal irácký prezident Saddám Husajn.

Slíbil, že každý irácký voják, který prokazatelně zabije nepřítele, dostane 25 milionů dínárů (asi 420 tisíc korun).

Jak uvedla oficiální tisková agentura INA, ještě lépe na tom bude každý, komu se podaří sestřelit nepřátelské letadlo, za které je vypsaná odměna 100 milionů dínárů (1,65 milionu korun).

Za vrtulník je nabízena poloviční částka a za sestřelení nepřátelské rakety deset milionů dínárů (asi 165 tisíc korun).

Irácký prezident Saddám Husaj (uprostřed) se syny Udajem (vlevo) a Kusajem na archivním snímku ze začátku osmdesátých let 20. století.

,

Video