CIA: Musíme myslet jinak

Americká zpravodajská služba CIA zpytuje svědomí. Přemýšlí o stovkách milionů dolarů vyhozených v osmdesátých letech na analýzu sovětského systému a na zbraně, které nemusely být vyrobeny. Své omyly se služba rozhodla zveřejnit na konferenci, kde diskutovali současní zaměstnanci s bývalými kolegy, lidé z univerzit i novináři. Kvůli tomuto setkání CIA uvolnila téměř dvacet tisíc dokumentů z dob železné opony.

CIA nepředpokládala
- stažení Sovětů z Afghánistánu
- propuštění disidenta Andreje Sacharova
- konec cenzury
- jednostranné snižování stavů sovětských ozbrojených sil

Černobílé vidění světa se těžko překonává
Diskuse byla emocionální a zazněla jak slova pýchy tak i doznání nedostatků. Účastníci jednání, kteří se podrobněji zabývali nepřesnými analýzami a pomalými reakcemi politiků z éry posledního sovětského vůdcem Michaila Gorbačova, dokazovali jak obtížně odumírají staré stereotypy myšlení.

McLaughlin: Naše myšlení ohrožuje USA
Na to reagoval i náměstek ředitele CIA John McLaughlin, který varovat, že Spojené státy budou zranitelné, pokud zpravodajští analytikové nebudou připraveni na jiný způsob myšlení. I zpravodajci podle něj musejí dosáhnout intelektuální svobody a oprostit se od autocenzury.

CIA překvapilo mnohé z toho, co Gorbačov udělal
Na konferenci se vše točilo kolem neobvykle nepřesných rozborů, které způsobily že Američany překvapily téměř všechny Gorbačovovy velké politicko-strategické kroky.

Američtí špióni nevěděli předem o tom, že se Sověti chtějí stáhnout z Afghánistánu, o propuštění bojovníka za lidská práva Sacharova ani o pádu berlínské zdi. CIA překvapil i Gorbačovův projev ve Spojených národech z prosince 1988, v němž oznámil redukci ozbrojených sil, slíbil, že nebude silou zasahovat do mezinárodních sporů a že sníží svůj vliv ve východní Evropě.

Dva měsíce po tomto projevu analýzy CIA o zahraniční politice SSSR sdělovaly, že Sověti chtějí oslabit vliv nepřátelské supervelmoci a že se Gorbačov snaží za každou cenu udržet hegemonii ve východní Evropě.  Analýza ze začátku roku 1989, kdy se Sovětský svaz vojensky stáhl z Vietnamu a opustil i Indický oceán a Středozemní moře, sice sovětskému vůdci přiznala, že se zajímá o změny v politice, ale stále tvrdila, že se nevzdá moci v sovětském bloku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video