Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Falešné pohřby a nošení plen. CIA odtajnila kruté praktiky výslechů

  • 520
CIA zveřejnila desítky tajných dokumentů, které obsahují citlivé informace o brutálních výsleších vězňů po teroristických útocích 11. září 2001. Podezřelí zažívali mučení, takzvané falešné pohřby a kvůli ponížení pak museli také nosit pleny. Nad brutálností výslechů se podle dokumentů podivoval i tehdejší prezident George W. Bush.

Materiály CIA zveřejnila na základě zákona o svobodném přístupu k informacím po žádosti organizace American Civili Liberties Union.

Agenti CIA v nich mučení vězňů označují za „rozšířenou formu výslechu“. Ten se skládal například z fackování, či umisťování vězňů do velkých boxů s brouky. Podle dokumentů však bylo důležité, aby tito brouci byli neškodní.

Vězněným Ujgurům jsem i vařila, říká překladatelka z Guantánama

Po psychologické stránce patřilo k nejtvrdším trestům falešné pohřbívání zaživa, píše CNN. Vězeň byl při něm umístěn do dřevěného boxu představujícího rakev, ve které však byly vyvrtány malé otvory, aby se vyslýchaný neudusil. V dokumentu ze 7. června 2006 se nad brutálností pozastavoval i Geroge W. Bush.

Mimo zevrubného popisu výslechů dokumenty obsahují také pasáže, ve kterých pracovníci CIA obhajují kontroverzní mučicí praktiky. „Věříme, že informace získané těmito postupy jsou hlavním důvodem, proč al-Káida od 11. září 2001 nepodnikla na západní velmoci žádný velký útok,“ uvedl jeden z pracovníků CIA.

Psychologický nátlak

V materiálech je dále ospravedlňováno využití kontroverzního waterboardingu či oblékání vězňů do dětských plen z „důvodů jejich ponížení“. „Tyto metody obsahují fyzický a psychický nátlak mimo zavedené standardy,“ uvádí CIA. O bezpečnost vězňů se při mučení vždy měl starat lékař a psycholog. Ti měli zajistit „přerušení výslechu v případě, že zadržovanému hrozí dlouhodobá psychická nebo fyzická újma“.

Dokumenty zmiňují také několik případů zadržování lidí, u kterých se však neprokázala příslušnost k teroristickým organizacím ani žádné další přestupky proti zákonu.

Propíráno je například jméno německého občana Khalída al-Masrího. Materiály přiznávají, že byl několik měsíců neoprávněně zadržován, a to i potom, co CIA zjistila, že na to nemá „žádné legislativní prostředky“.

Jeden z materiálů se věnuje smrti ozbrojence Gula Rahmana v jednom z amerických detenčních zařízení v Afghánistánu. Rahman byl v zajetí mučen soustavnou hlasitou muzikou, nedostatkem spánku, nošením plen a pobytem v „extrémně chladné cele“. Podle reportu zemřel na podchlazení.

Guantánamo a tvrdý přístup Trumpa

Tvrdým přístupem k vězňům proslula zejména americká věznice na základně Guantánamo, která byla zřízena před 14 lety. Určena byla zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích na Spojené státy ze září 2001. Velká většina zadržovaných nebyla nakonec nikdy obviněna a byla propuštěna.

Guantánamo zůstává Obamovou noční můrou. Bushovo dítko brání republikáni

Podle amerických advokátů mnozí z nich roky neměli ani přístup k právním službám. Už zpráva amerického Senátu z roku 2014 uvedla, že CIA v letech po útocích na USA z 11. září 2001 používala waterboarding a další tvrdé metody k vyslýchání údajných teroristů. Tyto postupy opakovaně kritizují organizace na ochranu lidských práv.

Podle republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa však právě mučení a waterboarding funguje. Trump obhajoval nelidské výslechové metody během kampaně několikrát. V únoru například prohlásil, že američtí vyšetřovatelé by měli zajít ještě mnohem dál. „Měli bychom být důraznější, než je waterboarding. Takový mám dojem,“ sdělil tehdy.

26. července 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue