Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou

Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou - Při vystoupení souboru z Louky se spustil déšť a program musel být přesunut do místního kulturního domu | foto: Radek Miča, MAFRA

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Čí je Škoda lásky? Naše!

  • 0
Hlásí se k ní Američané, Němci i leckterý další národ ochotný sázet se, že je to jeho lidová píseň. Pravda je jen jedna: autorem nejslavnější polky na světě je Jaromír Vejvoda, rodák z české Zbraslavi.

Tonttujen joulupolkka. Hvor er min Kone. Labäkie gadi. Sejhaj Rozi. Frida oum Papa. Rosamunde. Ale hlavně Roll out the Barrel. Tak se jí po světě říká. V rodinném archivu Vejvodů je zapsáno celkem čtrnáct titulů a sedmadvacet cizojazyčných textů písničky, která se zpívá ve Francii, Japonsku, Brazílii, Lotyšsku, Mexiku, USA, Itálii... Těžko mohl tušit mladičký Vejvoda, že jeho skladatelská prvotina dojde takového úspěchu.

Bylo mu pětadvacet, když ji v roce 1927 složil pro zbraslavskou kapelu, ve které hrál od patnácti let a po svém návratu z vojny ji převzal po otci.

V té době byl už zkušený muzikant, od šesti let se totiž učil na housle, ve čtrnácti si přibral křídlovku, a když pak stanul v čele kapely, bylo mu jasné, že by její repertoár potřeboval rozšířit. A tak začal sám i komponovat. Zrodila se Škoda lásky.

Správná rozhodnutí slavných Čechů

Jaromír Vejvoda 1902–1988 O genialitě jeho polky Škoda lásky svědčí mimo jiné sázka, kterou koncem 80. let uzavřel německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. Tvrdil, že jde o německou lidovou píseň. Nevyhrál. Jakýsi řidič londýnského double-deckeru dokonce prohlásil, že když sázku o původu písně prohraje, přijede do Prahy i se svým busem. Skutečně se na Staroměstské náměstí dostavil, protože pochopil, odkud tahle písnička vlastně je.

Tehdy se ještě jmenovala Modřanská polka a byla to instrumentálka. Se slovy Vaška Zemana a už s novým názvem vyšla mezi lidi o sedm let později.

V roce 1936 ji nahrál německý harmonikář Will Glahé jako Rosamunde a dva roky poté získal zlaté album za milion prodaných nahrávek. Polka tak načala svoje skvělé tažení světem.

Jedna z nejlepších lidovek všech dob Díky Československému rozhlasu a řediteli anglické BBC se dostala i za oceán, kde ji v roce 1939 Lew Brown a Wladimir Timm opatřili anglickým textem a titulem Beer Barrel Polka.

Písnička s chytlavou melodií se brzy dostala do repertoáru hvězd americké muziky, mimo jiné orchestru Glenna Millera či Bennyho Goodmana, zpívaly ji The Andrews Sisters, užívala si ji slavná jazzová zpěvačka Billie Holiday i Frank Sinatra.

Téměř historickou úlohu sehrála v čase, kdy provázela československé letce v barvách RAF i spojenecká vojska dobývající Evropu z nacistických rukou. Generál Eisenhower, který polku velmi miloval, údajně prohlásil, že druhou světovou válku pomohla vyhrát.

Navzdory tomu všemu musel její autor po Vítězném únoru 1948 kapelnickou živnost uzavřít a pracoval jako skladník. Přesto svou kapelu dál dirigoval a ovací se za legendární polku ještě dočkal. Cit, s jakým tvořil lidovky v nejlepším slova smyslu, výmluvně ocenilo rádio Luxembourg spolu s německou televizí ZDF, které v roce 1981 Škodu lásky zařadily mezi dvacet nejúspěšnějších lidových písní všech dob.

Ze Zbraslavi do vesmíru Když v roce 1988 Jaromír Vejvoda zemřel, nechal za sebou více než osm desítek skladeb. Byly mezi nimi například stálice jako Hrajte, já ráda tancuju, Jednou, dvakrát či Kdyby ty muziky nebyly.

A snad pak i nadále odněkud shůry s potěšením sledoval, když v roce 1995 nahrávka jeho nejslavnější skladby letěla jako Beer Barrel Polka do vesmíru s posádkou raketoplánu Discovery.

Musel ho tam nahoře potěšit i rok 2000, kdy Škoda lásky vyhrála českou anketu o největší hit 20. století. A což teprve rok 2002, kdy jeho syn Josef dirigoval u příležitosti 100. výročí skladatelova narození slavnou polku v newyorské Carnegie Hall. Zvlášť když ji tehdejší prezident Bush dokonce spolu s Vejvodovou fotografií zařadil do své prezidentské knihovny.


Video