Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Chytli jsme při činu pět ruských agentů, oznámila Ukrajina

  • 17
Pět důstojníků ruské špionážní služby FSB zatkla ukrajinská bezpečnost v oblasti mezi Oděsou a hranicí s Podněstřím, územím odtrženým od Moldávie. Podle šéfa Služby ukrajinské bezpečnosti Valentyna Nalyvajčenka se zadržení pokoušeli získat informace o ukrajinské armádě. Čtyři z nich byli vyhoštěni, velitel tajné operace je stále ve vyšetřovací vazbě. Další případ ruské špionáže byl hlášen ze Sevastopolu.

Ruský důstojník byl podle Nalyvajčenka zadržen koncem ledna přímo v akci, když od svého ukrajinského agenta získával utajované informace. Odměna za dodání tajných údajů o ukrajinské výzbroji byla podle něj 2 000 dolarů (necelých 38 tisíc Kč). Ke kontaktu došlo asi 14 kilometrů od ukrajinsko-moldavské hranice.

Podle Nalyvajčenka unesla Ukrajince před několika měsíci skupina ruských špionů na základnu ruských vojsk na území Podněstří. Pod pohrůžkou usmrcení ho pak přinutili ke spolupráci.

Akci v nedalekém automobilu kryli další agenti ruské FSB příslušní k ruským vojskům rozmístěným v Podněstří. Zpovzdálí podle Nalyvajčenka sledoval akci její velitel, podplukovník FSB a náčelník vojenské kontrarozvědky při skupině ruských vojsk v Podněstří.

Při osobní prohlídce zadržených byly zajištěny americké dolary, digitální diktafony, pero s videokamerou, notebook a minidisk kamuflovaný jako klíčenka. Na něm objevili ukrajinští vyšetřovatelé instrukce pro ukrajinského agenta.

V paměti mobilního telefonu jednoho ze zadržených nalezli vyšetřovatelé rovněž tajnou instrukci pro činnost agenturní sítě FSB. Vyplývá z ní, že k řízení celé operace byl z Moskvy na Ukrajinu vyslán vyšší důstojník ruské rozvědky. Všichni zadržení přijeli na Ukrajinu z Podněstří.

Takzvaná Podněsterská republika (Podněstří) je nejvýchodnější část Moldavska osídlená ruskojazyčným obyvatelstvem, která se za tiché podpory Moskvy odtrhla od Moldavska v roce 1990. Separatisté a moldavské síly proti sobě v roce 1992 vedly krátkou válku a Podněstří ji neprohrálo hlavně proto, že ho podpořily místní ruské jednotky. Formálně zůstává oblast součástí Moldavska, které ale nemá v enklávě u hranic s Ukrajinou prakticky žádný vliv.

Nalyvajčenko informoval i o dalším případu, kdy byl o dva dny později zadržen ruský občan spolu se svým ukrajinským komplicem ze Sevastopolu. Rus je podle Nalyvajčenka zástupcem ředitele jistého ruského zbrojního závodu, který se specializuje na výrobu komunikačního zařízení pro vojenská plavidla.

Podle ukrajinských úřadů se ve spolupráci se zadrženým Ukrajincem pokoušel ruský občan získat sedm součástí zařízení pro vedení radioelektronického boje, které bitevní lodě používají při obraně proti křídlatým raketám.

Ukrajinec, který do loňského prosince sloužil v jednotkách ruské flotily v Černém moři, měl za dodání vojenského materiálu dostat 4000 dolarů (přes 75.000 korun). Oba zadržení jsou ve vazební věznici, Rus byl obviněn ze špionáže a Ukrajinec z velezrady.

Pozorovatelé upozornili, že incidenty se špiony, na nějž Rusko zatím oficiálně nereagovalo, mohou zvýšit napětí před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb, které se koná tuto neděli. O prezidentu se rozhodne mezi nynější premiérkou Julijí Tymošenkovou a kandidátem opozice Viktorem Janukovyčem.

Oděsa

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video