Chytá zločince, sám je hlídán 24 hodin

  • 4
Na to, že jeho kancelář sleduje 24 hodin kamera, si už zvykl. Na fakt, že někdo může ohrozit jeho život, zatím ne. Přesto je toto nebezpečí pro brněnského šéfa elitního týmu, bojujícího se zdejším "zločinem bílých límečků", každodenní realitou. Policisté a státní zástupci, kteří stíhají "velké ryby" mezi českými podvodníky, si pomalu, ale jistě zvykají na to, že jejich práce patří k nejrizikovějším v oboru.

"Měli jsme poznatek nasvědčující přípravě fyzického útoku," popisuje úředním jazykem situaci, která vedla k namontování kamery nad jeho kancelář šéf speciálního týmu státních zástupců Petr Kovanda.

Tento muž velí už třetím rokem týmu, bojujícímu se závažnou hospodářskou kriminalitou. Přesto ho zjištěné informace nevyděsily. "Vážnosti poznatku odpovídala i námi přijatá opatření," vysvětluje úřední detaily nové reality. Laikům srozumitelné podrobnosti o události, která mohla skončit tragicky, však nemůže uvést: jsou totiž tajné.

Tým elitních úředníků už zabavil ukradený majetek za 1,4 miliardy

Po dvou letech: co zatím dokázal odbor závažné hospodářské a finanční kriminality při Nejvyšším státním zastupitelství v Brně.

• od svého vzniku v roce 2000 čítá jeho agenda celkem 89 případů
• v současné době jich řeší 56
• do dnešního dne podali brněnští úředníci celkem 8 žalob
• zjištěná škoda, kterou mají na svědomí pachatelé ve všech prověřovaných případech, činí celkem 22 miliard korun
• brněnskému kriminálnímu odboru se do dnešních dnů podařilo zabavit ukradený majetek v celkové hodnotě 1,4 miliardy korun
ZDROJ: NSZ  

O tom, že je mnoha lidem nepohodlný, ovšem Petr Kovanda nemůže pochybovat. Za necelé dva roky působení odboru prošly jeho rukama spisy týkající se devadesáti klíčových případů, v nichž se škoda počítá na desítky miliard korun. Stačí namátkou připomenout H-systém, pašování zlata nebo případ Moravia Banky.

"Máme různé poznatky. Například, že se někdo pokouší zjistit stav jednotlivých případů. To se stalo asi desetkrát. Nebo že někdo zkouší zdiskreditovat naše lidi tvrzeními o jejich zkorumpování či propojení s osobami, které mají na případech nečestný zájem, a potom se snaží u soudu namítat jejich podjatost," prozrazuje Kovanda detaily Přiznává, že zpočátku měl trochu potíže s tím, považovat za samozřejmost střeženou kancelář, kameru a další bezpečnostní opatření.

"Než jsem si na kameru zvykl, byl jsem trochu nervózní. Ale kdo má čisté svědomí, zvykne si," říká s úsměvem. Za nejpodstatnější pro bezpečnost považuje správné vyhodnocování informací. Ty dostává sice z více stran, ale podcenit nesmí nic. Malé opomenutí může vést až k ohrožení života.

"Není v našich tradicích, aby státní zástupci, kteří bojují s organizovaným zločinem, bydleli ve střežených vojenských areálech jako v Itálii," připomíná realitu kolegů z evropských zemí.

On sám i jeho podřízení patří ke špičkovým státním zástupcům v zemi. Mají vybavení, které by jim ledaskterý manažer záviděl: používají nejmodernější přenosné počítače, prošli speciálními kurzy o bankovnictví. Útvary, které vedle Brna existují ještě v Praze a Olomouci, vznikají podle osvědčeného modelu z vyspělých zemí. Princip je jasný: neobvyklé trestné činy musí řešit specialisté, kteří se nemusí potýkat s běžnou agendou jako řadoví státní zástupci, a mají tudíž dostatek času jen na své případy.

Boj proti hospodářské kriminalitě není levnou záležitostí. Vznik speciálních týmů státních zástupců přišel stát zatím na padesát milionů. "Chápu jistou nespokojenost veřejnosti. Ale existujeme krátce. Kdybychom vznikli před sedmi lety, měli bychom výsledky dřív a možná, že některé typy dnes vyšetřovaných trestních jednání by ani nevznikly. Pachatelé by totiž neměli takový pocit jistoty, že jim to projde," hodnotí svou dosavadní misi Kovanda.

Pravidlo, které v jeho světě funguje, zní takto: "čím větší 'špinavé' peníze jsou ve hře, tím větší tlaky je možné očekávat". Proto je bezpečnost tak důležitá. Nejsilnější tým Kovandových kolegů, který sídlí v Praze, zatím nezískal sídlo. Odpovídající místo se nenašlo mimo jiné i kvůli extrémním požadavkům na bezpečnost. Hledání ovšem trvá zatím "pouze" jeden rok.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video