Chystá se přísný zákon o chovu psů

  • 81
Poslanci dostanou nový návrh zákona, který by měl regulovat chov psů. Poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která jej vypracovala, rozešle znění poslaneckým klubům a kynologickým společnostem k připomínkám. "Počítám s vytvořením centrálního registru psů a se zavedením trestného činu postihujícího majitele zvířat, která někoho zraní," řekla Šojdrová.

Tresty pro majitele by se pohybovaly od dvou do osmi let vězení. Znění zákona vychází z návrhu, který poslanci zamítli před dvěma lety. Šojdrová jej pak podle jejich připomínek upravila.

Norma už nyní nepostihuje jen vybraná plemena bojových psů, ale měří všem rasám stejným metrem. Zda poslanci zákon přijmou, vůbec není jisté. Ve sněmovně zatím budí spíše rozpaky.

"To by se týkalo i mé čivavy?" podivila se místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD) a upozornila, že žádný zákon nezamezí tragédii, k níž došlo v Kovansku na Nymbursku, kde pes při hře zabil jedenapůlletou dceru svého pána.

Šojdrová svůj zákon brání: kdyby platil už nyní, pomohl by prý například chebským policistům. Ti už třetí den marně zjišťují, komu patří dva pitbulteriéři, kteří v neděli napadli ženu na Chebsku.

Po útocích psů na lidi vzniká opět nový zákon
V Německu a ve Francii to zkusili. Tamní speciální "psí" zákony však počty pokousaných lidí nijak nesnížily. Nový zákon to nevyřeší ani u nás, shodují se odborníci.

Nadšeni nejsou kynologové ani politici. Se svým návrhem zákona o omezení chovu psů nejspíš jeho autorka, lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, ve sněmovně narazí.

Poslanci se k němu totiž vesměs vyjadřují zdrženlivě a odborníci zase Šojdrové vyčítají, že sepisuje zákon pod tlakem událostí. "Objeví se poplašná zpráva o zlém psovi a politici hned navrhují zákony, aniž by si ověřili, jak to v daném případě skutečně bylo. Nové zákony nejsou potřeba. Stačí, aby se dodržovaly ty nynější," podotýká chovatelka psů Kateřina Bečková.

Zákon Šojdrová předkládá v reakci na tragédii v Kovansku na Nymbursku, kde dobře cvičený pes v pátek zabil při hře dceru vlastního pána. Další případ napadení psem - tentokrát bez následků - se odehrál v neděli na Chebsku.

Šojdrová v zákoně počítá se zřízením centrálního registru psů, kde by byly evidovány i jejich "prohřešky", a se zavedením nových trestů pro majitele zvířat, která někomu ublíží. "Je to nesmysl. Už na to přišli i v Německu a ve Francii, kde takové zákony platí. A zřídit centrální registr? To by stálo stovky milionů," tvrdí Zdeněk Burda z Ústřední komise pro ochranu zvířat.

Podobného názoru je i lidovecký poslanec Jan Grůza. "Stačilo by, kdyby soudy vyměřovaly vyšší sazby za ublížení na zdraví, není potřeba vymýšlet nový trestný čin," tvrdí Grůza. Naráží tak na skutečnost, že většina majitelů psů, kteří někoho napadnou, odchází od soudu jen s podmínkou. Jako například před dvěma lety v Karviné, kde teriér pokousal čtyřletou dívku.

Hlasovat pro speciální "psí" zákon se nechystá ani Bohuslav Záruba (ODS), jeden z jeho dřívějších předkladatelů. "Když jsme zákon projednávali minule, pochopil jsem, že norem postihujících neukázněné majitele psů máme dost," tvrdí Záruba.

Chyba je podle něj v tom, že obce nedbají na dodržování vlastních vyhlášek, kterými omezují volné pobíhání psů. Navíc málokdy kontrolují, zda jsou všichni psi opatřeni registrační známkou prokazující, že je zvíře evidované.

Vlastní nedůslednost přiznali i chebští radní, kde v neděli dva pitbulteriéři napadli dvaašedesátiletou ženu. "Máme už pět let vyhlášku omezující volný pohyb psů.
Strážníci dosud její porušování řešili jen domluvou. To se musí změnit. Lidé začnou platit pokuty," slíbil místostarosta Chebu Václav Jakl. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video