Chystá se česko-německá jednotka

  • 26
Čeští a němečtí vojáci společně v jedné jednotce zasahují třeba proti genocidě v některém z afrických států. Tak si představuje novou kapitolu česko-německých vztahů v rámci Evropské unie ministr zahraničí Cyril Svoboda.

O možnosti vytvoření společné jednotky v pondělí Svoboda hovořil během pravidelné porady se stovkou českých velvyslanců.

"Pokud by vznikla plánovaná společná česko-německá vojenská jednotka, považoval bych to za vrchol vzájemné důvěry a respektu," řekl ministr. Vytvoření jednotky je zatím jen představa zformulovaná vedením české diplomacie.

Nebyla zatím projednána ve vládě ani s Německem. Jeho diplomaté dostali pouze první signály, že by to přicházelo v úvahu. Podle informací z ministerstva zahraničí by mělo jít o český příspěvek do takzvaných "bojových seskupení", jejichž vnik zvažuje Evropská unie v rámci společné obranné politiky do roku 2007.

Jedno bojové uskupení má mít 1500 osob. Své vlastní jednotky už chystají třeba Britové či Francouzi. "Zkoumali jsme, jak se také zapojit. Vyšlo nám, že ideální by bylo spojit se s Německem. Už proto, že by bylo dobré mít v rámci vztahů agendu orientovanou do budoucnosti," říká dobře informovaný český diplomat.

"Také společný výcvik by byl díky geografické blízkosti snazší," dodává. Nevyřešenou otázkou například je, zda by tyto jednotky mohly být nasazovány i v rámci akcí NATO.

"Je to nesmysl. Myslím, že pan ministr zahraničí plácá, aniž zná odborné souvislosti," namítal místopředseda ODS Petr Nečas. Poté, co k téměř stovce českých velvyslanců včera promlouval ministr Svoboda, dostal slovo premiér Stanislav Gross.

Poprvé se tak vyjadřoval k zahraniční politice, kterou se dosud příliš nezabýval. Mluvil přes hodinu, z níž ale velkou část zabral exkurz do domácích plánů vlády. Gross před diplomaty připustil, že v zahraniční politice "nemá zatím velké zkušenosti".

Také slíbil, že se doučí cizím jazykům. Základní směřování české zahraniční politiky vylíčil podobně jako krátce před ním Svoboda. V diskusi o tom, zda přijmout Turecko do Evropské unie, se Gross pro turecký vstup vyslovil důrazněji než Svoboda.

To odpovídá celkovým náladám v Evropě: sociální demokraté jsou pro plnohodnotné členství Turecké republiky, která má hranice s Irákem, zato lidovci by upřednostnili spíše jen těsnou ekonomickou spolupráci.

"Měli bychom si přát větší propojení nebo i připoutání Turecka k EU," řekl premiér a šéf ČSSD a dodal, že důležité bude v této věci stanovisko Evropské komise. Podle ministra zahraničí se však unie musí na turecké členství nejprve dobře připravit. "Není možné říkat obojí, tedy ano Turecku a stahovat se ze sousedního Iráku," dodal Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video