Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chystá se bič na stranické pokladny, přísnější kontrola a tresty

  • 5
Pokladny politických stran by měl v budoucnu hlídat nový nezávislý orgán, nebo Nejvyšší kontrolní úřad. Strany by si také měly zřídit oddělený transparentní účet pro financování volebních kampaní či předkládat podrobnější výroční finanční zprávy. Takové návrhy vzala na vědomí vláda v rámci analýzy ministerstva vnitra.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake z Věcí veřejných budou nyní návrhy v souladu s dodatkem ke koaliční smlouvě vloženy do novely zákona o sdružování v politických stranách.

Analýza nabízí na výběr mezi tím, že by v budoucnu na hospodaření stran dohlížel nový správní orgán, rozšířením pravomocí NKÚ a zachováním současné právní úpravy s rozšířením působnosti sněmovního kontrolního výboru. Tato třetí varianta však podle ministerstva vnitra neřeší některé současné nedostatky.

Kdyby vznikl nový orgán, který by měl na starosti sledování stranických peněz, měl by získat mandát a nutné prostředky ke kontrole financování nejen stran, ale i jejich volebních kampaní a kampaní spřízněných nezávislých kandidátů. Měl by také umět prošetřovat podněty občanů a mít odpovídající sankční pravomoc, uvádí analýza vnitra.

Miliony korun i nová auta

V takovém případě by při nynější existenci 178 stran a hnutí, ze kterých je ale nejméně 60 neaktivních, bylo potřeba zaplatit asi 15 pracovníků úřadu a zajistit jim nutnou techniku včetně nejméně dvou aut. Roční náklady by zřejmě byly 18 milionů korun, dalších pět by bylo jednorázově potřeba na jeho rozjezd.

Pokud by hospodaření stran začal kontrolovat NKÚ, měl by strany trestat příslušný finanční úřad. Analýza ale upozorňuje, že podobné rozšíření pravomocí NKÚ by se mohlo dostat do konfliktu s nálezem Ústavního soudu, který rozhodl, že úřad smí kontrolovat jen hospodaření se státním majetkem. Vyžádalo by si také posílení o sedm osob i více peněz. Výhodou naopak je, že by nevznikala nová instituce.

Zprávy existují, ale nic se z nich nedozvíte

Mezi nedostatky současného stavu patří nedostatečný přehled o skutečném toku peněz ve výročních zprávách, které strany předkládají do Poslanecké sněmovny. Není nijak stanovena povinnost stran a hnutí oceňovat nepeněžité dary a chybí pravidla pro vykazování věcných darů, ale i úvěrů a jejich bezúplatného plnění.

Analýza poukazuje také na to, že v nynější právní úpravě nejsou ošetřeny vazby stran na jiné subjekty, například na jimi založené obchodní společnosti a družstva či občanská sdružení, která stranu podporují.

Vnitro v analýze také navrhuje zpřísnit sankce, které by se měly odvíjet od doby, kdy strany nesplnily určitou povinnost. Nově je například navrhováno pokutovat nepředložení výroční finanční zprávy či za její předložení pozdní, nedodržení podmínek při výběru auditora a nedodržení požadavku zřídit oddělený účet pro financování volební kampaně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video